ABD Temsilcisi: Peşmerge güçleri, Irak ordusuyla ilişki geliştirilmeli

K24’e konuşan ABD’nin Bağdat’taki Operasyon Odası Komutanı General Austin Renforth, Peşmerge Güçleri ile Irak ordusu arasındaki işbirliğinin önemli olduğunu ifade ederek, bu koordinasyon üzerinde çalışmalar yaptıklarını söyledi.

General Austin Renforth, “Bilmemiz gereken bir şey var; o da DAİŞ’in Irak’ta halen bitmediğidir. Şu an Irak’ta bir boşluk var. DAİŞ bu boşluktan faydalanıyor. Buna izin verilmemelidir” dedi.

Austin Renforth, daha önce de Peşmerge ve Iraklı güçlerine desteklerinin süreceğini açıklamıştı.

Ayrıca, Peşmerge ve Irak ordusu ile ilgili yeni düzenlemelerin gündeme gelmesi için Kürdistan ve Irak’ta yeni hükümetlerin kurulmasının beklendiği belirtiliyor.

Peşmerge Bakanlığı Genel Sekreteri Cabbar Yaver ise, Peşmerge’nin Irak ordusu ile işbirliğinin dışında başka sorunlarının da var olduğunu söyledi.

“Bunlardan bir tanesi bütçe sorunudur. Bu sorunun çözülmesi lazım” diyen Yaver, “Ayrıca Peşmerge’nin Kürdistan idaresi dışındaki bölgelere dönmesi için çalışmalar yapılmalı. Peşmerge’ye ayrılacak yeni bütçe de bu çerçevede ele alınmalı” ifadelerini kullandı.

Konu ile ilgili Kürdistan ile Irak hükümetlerinden açıklama beklediklerini vurgulayan Yaver, “Ondan sonra aramızdaki sorunların çözümü için heyetlerimiz bir araya gelerek diyaloglar geliştirecekler” şeklinde konuştu.

Yaver, Peşmerge Güçleri’nin Kürdistan idaresi dışında kalan Kürdistani bölgelere dönmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.