ABD’ye sığınan Çinli virolog: Koronavirüs insan yapımı

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve dünyayı etkisi altına alan coronavirüsü ilk inceleyen bilim insanlarından Çinli virolog Dr. Li-Meng Yan, coronavirüsün insan yapımı olduğunu belirterek, “Raporumuz hazır. Yakında açıklayacağız” dedi.

Çinli virolog Dr. Li-Meng Yan, coronavirüsün insan yapımı olduğunu belirterek, bilim insanlarından oluşan ekibiyle ilk raporunu hazırladığını ve çok yakında dünya ile paylaşacağını ifade etti.

Coronavirüsü inceleyen ilk bilim insanlarından olan ve salgını duyurmak için ABD’ye kaçan Çinli virolog Dr. Li-Meng Yan, gündemi sarsacak açıklamalarda bulundu. Coronavirüsün insan yapımı olduğunu dile getiren Li-Meng, “Bilim insanı ekibimle ilk raporumu hazırladım ve çok yakında dünya ile paylaşacağız. Detaylı bilimsel kanıtlarla bunun neden doğadan, o hayvanlardan gelen bir şey olmadığını göstereceğiz” ifadelerini kullandı.

Dr. Li-Meng Yan, geçtiğimiz aylarda Fox News’e verdiği röportajda, “Bu, tarihte gördüğümüz en büyük salgın. İnsanlık tarihindeki bildiğimiz her şeyden daha fazlası. Bu nedenle, zamanlama çok önemlidir. Erken durdurabilirsek hayat kurtarabiliriz. Fazla zamanımız yok. Zaten geç kaldık” ifadelerini kullanmıştı.

İlk olarak Aralık 2019’da Çin’in Hubei eyaletine bağlı Wuhan kentinde ortaya çıkan ve kısa sürede tüm dünyayı etkisi altına almıştı.

Yeni tip coronavirüs salgını nedeniyle dünya genelinde 917 binden fazla insan hayatını kaybetti, 28 milyonu aşkın insan ölümcül salgına yakalandı. Coronavirüse karşı aşı ve ilaç geliştirme çalışmaları devam ederken, salgınla ilgili çeşitli iddialar da ortaya atılmaya devam ediyor.