Abdullah Zeydan: AKP’nin emir eri haline gelmiş yargı mensupları da AKP’nin çöküşünün önüne geçemeyecektir!

Edirne F Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan HDP Hakkari eski milletvekili Abdullah Zeydan hakkında tahliye kararı verilmesine rağmen savcının itirazı üzerine tutuklanmasına, “AKP’nin emir eri haline gelmiş yargı mensupları da AKP’nin çöküşünün önüne geçemeyecektir” dedi.

Abdullah Zeydan hakkında 1 Kasım’da verilen tahliye kararı aynı gün Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığının, tahliye kararına itiraz etmesinin ardından Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi Zeydan’ın tutukluluk halinin devamı karar vermişti.

Zeydan hakkında Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından yeni yargı reformu kapsamında tahliye kararı verilip ardından bunun durdurulmasına yazılı açıklamayla tepki gösterdi.

Abdullah Zeydan’ın yazılı açıklaması şöyle:

“Bizler üzerinde yürütülen sürecin yargıyla, adaletle, hakikatin ortaya çıkarılmasıyla ilgili bir süreç olmadığını, siyasi hedeflerine ulaşmak için, HDP’yi tasfiye etmek için yargının AKP tarafından sopa olarak kullanıldığı, siyasi rakibimiz tarafından rehin alındığımızı hep söylüyorduk.

Yargı mensuplarının Anayasayı, kanunları AKP’nin siyasi ikbali için, menfaati için ayaklar altına aldığını bir kez daha gördük. Fakat geldiğimiz noktada, kimi gönüllü, kimi tehditle, AKP’nin emir eri haline gelmiş yargı mensupları da AKP’nin çöküşünün önüne geçemeyecektir. Önümüzdeki ilk seçimde tüm bu zulmün, hukuksuzluğun hesabını halkımız sandıkta soracaktır. Tarihin her döneminde barış, demokrasi, eşitlik mücadelesi verenler bedel ödemiştir. Fakat sonunda kazanan hep onlar olmuştur. Şimdi de öyle olacak. AKP’nin zulmüne maruz kalan tek kişi ben değilim. Bugün binlerce HDP’li, barış annesi, toplumun muhalif kesimleri bu zulümle karşı karşıyadır, bilinmelidir. Barış, demokrasi, özgürlük mücadelesi verenlerin gücü zalimlerin gücünden daha fazladır. Bu gerçeklikle haklı barış, demokrasi, eşitlik mücadelemi, partime ve asil halkımıza daha da adanmış bir şekilde sürdürmeye devam edeceğim.”

Twitter hesabında koğuş arkadaşı Zeydan ile birlikte cezaevinde çektikleri bir fotoğrafı paylaşan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş da, “Hukuk yok, kanun yok, adalet hiç yok. Ama yoldaşlık var, dayanışma var, umut var, direnç var. Özgürlük de elbet bir gün olacak” ifadelerini kullandı.