Abdullah Öcalan Yunanistan’a dava açtı

CREATOR: gd-jpeg v1.0 (using IJG JPEG v62), quality = 90

PKK lideri Abdullah Öcalan, Yunanistan aleyhine Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde (AİHM) dava açtı. Öcalan’ın 1998 yılında Yunanistan’a gidişi, bu ülkeye iltica başvurusu ve Şubat 1999’da Kenya’da Türkiye’ye teslim edilişinde Yunanistan’a suçlamalar yer alıyor.

DW Türkçe’nin haberine göre Öcalan, avukatları aracılığıyla AİHM’ye yaptığı başvuruda, Yunanistan’da bulunduğu dönemde kendisine yönelik uygulamaların Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne (AİHS) aykırı olduğunu kaydetti.

Habere göre Öcalan, başvurusunda, Kenya’da Yunanistan makamlarının elindeyken Türkiye makamlarına teslim edilmesinin, Yunanistan’a iltica başvurusunun incelenmemiş olmasının, Yunanistan’da kaldığı süre boyunca hukuksal dayanaksız tutulmasının ve Yunan mahkemeleri önünde hak aramasına fırsat verilmemesinin AİHS’nin birçok maddesine aykırı olduğunu savundu

Öcalan AİHM önündeki süreç öncesinde 4 Aralık 2008 tarihinde Atina İdari Mahkemesine başvurmuş ve hakkında Yunanistan makamları tarafından 1999 yılında alınan kararların, “iki kez iltica başvurusunda bulunan bir kişinin geri gönderilemeyeceği” ilkesine aykırı olduğu tezini savunmuştu. Bu kapsamda 20 bin 100 euro manevi tazminat talep eden Öcalan’ın bu başvurusu 30 Ocak 2017 tarihinde Atina İdari Mahkemesi tarafından reddedilmişti.

Karar 1 yıl içinde açıklanabilir

İdari Mahkemenin gerekçeli kararında; “Yunan hükümetinin izlediği politikanın idari yargı kontrolü dışında kaldığı”, “29 Ocak-15 Şubat arasındaki dönemin Öcalan’ın iltica başvurusunu incelemek için yeterli bir süre olmadığı” ve “istihbarat elemanlarının hatasından kaynaklanan zarardan devletin sorumlu tutulamayacağı” not edilmişti.

AİHM, Öcalan’ın başvurusu işleme koyarken Yunanistan hükümeti ve Öcalan’ın avukatlarından görüş talebinde bulundu. Mahkeme, Yunanistan hükümetine “Öcalan Türk devletine Yunan ajanlar tarafından mı teslim edildi?” sorusunu yöneltti.

Tarafların mahkemeye görüş iletmek için 12 hafta süreleri bulunuyor. AİHM’nin bu görüşler temelinde Yunanistan’a karşı Öcalan davasında gelecek yıl içinde karar açıklaması bekleniyor. Mahkeme bu süreçte duruşma da düzenleyebilir.