ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi Rayburn, Türkiye ile görüştü

Türkiye Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi Rayburn ile bir araya geldi. Görüşmede İdlib, Suriye’deki son durum, mülteciler ve bölgesel meseleler ele alındı.

Cumhurbaşkanlığı Sözcülüğü’nden yapılan açıklamaya göre İbrahim Kalın, ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi Joel D. Rayburn ve beraberindeki heyet ile bir araya geldi.

Görüşmede İdlib meselesi başta olmak üzere Suriye krizi, siyasi süreç ve anayasa çalışmaları, terörle mücadele, mülteciler konusu ve bölgesel meseleler ele alındı.

İdlib‘deki mevcut tablonun değerlendirildiği toplantıda Kalın, konuk heyete çatışmasızlık ortamının korunması yönünde Türkiye’nin sahadaki ve masadaki kararlılığını iletti.

Muhtemel yeni krizlerin ve yeni bir göç dalgasının önlenmesi konusunda Türkiye’nin üstlendiği role vurgu yapan Kalın, 5 Mart Mutabakatının muhafaza edilmesi noktasında Türkiye’nin çabalarına uluslararası toplumun destek vermesi gerektiğini ifade etti.

Suriye’de kalıcı barışın sağlanması için Anayasa Komitesi çalışmalarının desteklenmesi, özgür ve adil seçim ortamının oluşturulması, mültecilerin gönüllü ve güvenli geri dönüşlerinin sağlanmasının gerekli olduğunu kaydeden Kalın. Suriye’deki “terör gruplarına” her türlü siyasi, ekonomik ve askeri desteğin kabul edilemez olduğunu belirtti.