ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey: Yaklaşık 15-20 bin uyuyan IŞİD hücresi bulunuyor

ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, “Çok endişeliyiz. Tahminimiz 15 bin ila 20 bin arasında IŞİD taraftarı, uyuyan hücre olduğu yönünde” diyen Jeffrey, IŞİD’in artık herhangi bir bölgeyi kontrolü altında bulundurmadığını, ağır silahlara ve organize bir orduya sahip olmadığını ancak eylem örgütü olarak faaliyetlerini sürdürebileceğini kaydetti.

James Jeffrey, “Irak’ın belirli bölgelerinde çok aktifler. Bizler endişeliyiz, Irak hükümeti endişeli, IŞİD ile mücadele koalisyonun üyeleri ve uluslararası örgütler endişeli, bu nedenle Irak hükümetine IŞİD’e karşı destek olmak için Irak’ta askeri gücümüz var” görüşünü aktardı.

Jeffrey, ABD’nin Suriye’den çekilme sürecinin maliyeti ve çekilme takvimi hakkındaki soruyu da yanıtladı. Henüz somut bir takvim olmadığını, askeri operasyonlar söz konusu olduğunda da maliyetlerden söz etmenin zor olduğunu vurgulayan Jeffrey, IŞİD ile mücadelede sona gelinmekte olunduğu için ABD’nin Suriye’deki muharebe amaçlı misyonun azalacağını, bu nedenle de maliyetlerin de gerileyeceğini söylemekle yetindi.

İlgili Haberler