google-site-verification=1usixE-B3HJMBMACisUtbMj-Px8yiP9c7Ib7tmrlYV0

ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey: Türkiye’nin kaygılarını anlıyoruz, Kürtleri de hedef alacak herhangi bir ‘kötü muamele’ istemiyoruz

ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyinde, kendi denetimi altında bir güvenli bölge oluşturma beklentisini de değerlendirdi.

Farklı pozisyon, strateji ve çözümler arasında köprü inşa etmeye dönük diplomatik girişimlerini sürdürdüklerini anlatan James Jeffrey, “Başkan Trump Türkiye’nin meşru güvenlik kaygıları hakkında çok endişeli olduğunu açıkça ortaya koydu. Türkler Suriye’nin kuzeydoğusundaki, kısmen Kürt olan ve büyük ölçüde Kürt bireylerin komuta ettiği lokal partnerimiz Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDGİ PKK ile bağı olduğu görüşünde ve bu yüzden Türkiye’nin meşru güvenlik kaygıları var. Başkan taahhüt etti ve bizler bu güvenlik kaygılarını gidermek zorundayız” diye konuştu.

James Jeffrey, zamanda ABD ile birlikte IŞİD’e karşı mücadele eden Kürtleri hedef alacak herhangi bir “kötü muameleye” tanıklık etmek istemediklerini, bundan büyük endişe duyduklarını vurguladı.

ABD’li yetkili tarafların endişelerini gidermeye dönük çalışmalarını sürdürdüklerini aktarırken, “Bir çözüm bulacağımıza güvenimiz tam ama henüz o noktada değiliz” dedi.

İlgili Haberler