ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey: Suriye için Erbil ve Bağdat’la koordinasyon halindeyiz

ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, Suriye’deki krizin çözümü için Erbil, Bağdat ve bölge devletleriyle koordinasyon halinde olduklarını söyledi.

Jeffrey, dün ABD Dışişleri Bakanlığı’nda gazetecilerin sorularını yanıtladı.

K24 muhabirinin sorularını yanıtlayan Jeffrey, şunları söyledi:

“Terör örgütü IŞİD’e karşı mücadelede Erbil ve Bağdat’ı önemli birer müttefik olarak görüyoruz. Bölgedeki sorunların tamamıyla çözülmesi için Erbil, Bağdat, Türkiye, Ürdün ve Suudi Arabistan ile sürekli koordinasyon halindeyiz.”

IŞİD’in Irak ve Suriye’deki tehditlerinin devam ettiğini ifade eden Jeffrey, “IŞİD’in yeni yerler ele geçirecek gücü kalmadı fakat, Irak’ta yeni saldırılar gerçekleştirme ihtimali yüksek” şeklinde konuştu.

Jeffrey, ülkesinin Suriye’deki hedefinin IŞİD’in kalıcı şekilde yenilmesi olduğunu belirterek, “Bugün buna çok yakınız ancak halen IŞİDhücrelerinin olduğunu ve IŞİD’in bazı insanların akıllarında varlığını sürdürdüğünü biliyoruz” ifadelerini kullandı.

Terör örgütü DAİŞ lideri Ebubekir Bağdadi’nin nerede olduğuna ilişkin soru üzerine Jeffrey, terör örgütü liderinin nerede olduğunu henüz bilmediklerini ve Bağdadi’nin öldürülmesinin kendileri için öncelik olduğunu söyledi.

İlgili Haberler