ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey: Biz kişilere değil, SDG güçlerine destek vermekteyiz, bu destek de geçici ve dönemseldir!

Demokratik Suriye Güçleri Genel Komutanı Mazlum Abdi’yle ilgili değerlendirmede bulunan James Jeffrey, “Biz kişilere değil, SDG güçlerine destek vermekteyiz. Bu destek de geçici ve dönemseldir” dedi.

ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey ve ABD’nin Terörle Mücadele Özel Temsilcisi Nathan Sales, bakanlıkta yapılan IŞİD’e Karşı Koalisyon toplantılarının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Türkiye’nin Girê Spî ve Serêkaniyê bölgelerine yönelik gerçekleştirdiği askeri operasyon sonrasında oluşturulması planlanan ‘güvenli bölge’ye bir milyon sığınmacının yerleştirilmesi ile ilgili bir soruya yanıt veren Jeffrey, bu konuda Türkiye’den birtakım güvenceler aldıklarını ifade etti.

Jeffrey, Kuzey Suriye’ye, o bölgeden gelen mültecilerin gönderileceğini ve tüm sürecin Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) kuralları kapsamında yapılacağını ifade etti.

Türkiye’nin buna yönelik UNHCR ve ABD ile iletişim içinde olduğunu da belirten Jeffrey, “Ayrıca bu sığınmacıların içinde 350 bin Kürt de bulunuyor. Bu Kürtlerin bir kısmı IŞİD’ten kaçarken, dürüst olmak gerekirse diğer bir kısmı ise YPG’den dolayı Kuzey Suriye’den kaçtı. Şimdi bölgeye geri dönmek istiyorlar” değerlendirmesinde bulundu.

SDG Genel Komutanı Mazlum Abdi’yle ilgili bir soruya da yanıt veren Jeffrey, şunları söyledi:

“ABD, kişileri ve bireyleri desteklemiyor. Biz, SDG ve yönetimine IŞİD’e karşı geçici ve dönemsel bir destek vermekteyiz. Suriye’deki herhangi bir grubun geleceğine yönelik bir anlaşma yapmadık. Burada önemli olan IŞİD’in yenilgiye uğratılmasıdır. Bizim Suriye konusundaki görüşümüz, BMGK’nin 2254 sayılı kararında da belirtildiği gibi tüm Suriyeliler’i kapsayan adil ve açık bir seçimdir. Bunu bölgedeki her gruba belirtmekteyiz. SDG ile Kuzey Suriye’de görüştüğümüz gibi muhalif gruplarla da Oslo ve Kahire’de görüşmekteyiz.”