ABD’nin Erbil Başkonsolosluğu Brett McGurk’un ziyaretine ilişkin açıklama

ABD’nin Erbil Başkonsolosluğu Brett McGurk’ün “Irak Kürdistan Bölgesi ile tüm Irak’ın refahı ve ortak çıkarlarının desteklenmesi için Kürt birliğinin ilerletilmesini vurguladığını” açıkladı.

16 Ocak’ta Erbil’e gelen ABD Ulusal Güvenlik Konseyi’nin Ortadoğu ve Afrika Direktörü Brett McGurk,  aynı gün Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani  ile bir araya gelmişti.

Başkan Neçirvan Barzani ve Brett McGurk görüşmesinde Irak’taki son siyasi gelişmeler, ABD’nin Irak ve Kürdistan Bölgesi ile ilişkileri, Erbil-Bağdat ilişkileri ve sorunların çözümüne ilişkin başlatılan görüşmeler, Kürdistan’daki iç durum ve Peşmerge Güçlerinin birleştirilmesi gibi konular ele alındı.

Ertesi gün McGurk ertesi Başkan Mesud Barzani ve Başbakan Yardımcısı Kubat Talabani ile  KYB Lideri Bafıl Talabani’yle de görüştü. Başkan Barzani’nin ofisinden yapılan açıklamaya göre, görüşmede Irak’taki siyasi durum, Erbil ile Bağdat arasındaki sorunlar çözülmesi, ve küresel düzeyde enerjinin önündeki engellerin aşılmasında Irak ve Kürdistan Bölgesi’nin rolünün önemine dikkat çekildi.

ABD heyetinde Brett McGough’un yanı sıra ABD Başkan’ının Küresel Altyapı ve Enerji Güvenliği Özel Koordinatörü Amos Hochstein, ABD’nin Irak Büyükelçisi Alina Romanowski ve bir dizi Dışişleri Bakanlığı danışmanı yer aldı.

McGurk’un son görüşme adresi Başbakan Yardımcısı Kubat Talani ve KYB Eş Başkanı Bafıl Talabani oldu. Görüşme ardından Kubat Talabani Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Toplantıda Irak Kürdistan Bölgesi halkına daha iyi hizmet verme çabalarının birleştirilmesi vurgulandı” ifadelerini kullandı.

ABD heyetinin Kürdistan Bölgesi temasları ardından bir açıklama yapan ABD’nin Erbil Başkonsolosluğu, “Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Neçirvan Barzani, Mesud Barzani, Kubat Talabani ve Bafıl Talabani ile yaptığı görüşmelerde McGurk, Irak Kürdistan Bölgesi ile tüm Irak’ın refahı ve ortak çıkarların desteklenmesi için Kürt birliğinin ilerletilmesini vurguladı” dedi.