ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Thomas-Greenfield Türkiye’yi ziyaret edecek

ABD’nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Linda Thomas-Greenfield’ın 8-9 Mayıs tarihleri arasında Türkiye’yi ziyaret edeceği ve Rusya’nın kapatma riski ile karşı karşıya olduğu Suriye sınırındaki Cilvegözü sınır kapısını gideceği bildirildi.

Thomas-Greenfield, Suriye’nin kuzeybatısındaki yaklaşık 5 milyon kişiye ulaşan ve hayati önem taşıyan uluslararası insani yardım malzemelerinin gönderildiği Cilvegözü sınır kapısını ikinci kez ziyaret edecek.

Cilvegözü, Suriye’ye uluslararası insani yardımların gönderildiği tek sınır kapısı olma özelliği taşıyor ve bu kapı bir kez daha Rusya’nın karşı çıkması durumunda kapanma riski taşıyor.

Türkiye ziyareti öncesi Anadolu Ajansı muhabirine konuşan Thomas-Greenfield, “Sınırı ziyaret ederek son durumu göreceğim ve bu şekilde sınır kapısının açık kalmasını daha iyi savunabileceğim. Başka kapıların açılması için de uğraşacağım. Bu (sınır kapısının açık kalması) sadece bizim çıkarımıza değil, Rusya’nın da çıkarına” ifadelerini kullandı.

Geçen yıl Rusya’yı dinlediklerini ve insani yardımların Suriye içinden dağıtımını da desteklediklerini anlatan Thomas-Greenfield, ancak Suriye içinden yapılan yardımların uluslararası toplumun desteğine muhtaç Suriyelilerin tüm ihtiyaçlarını karşılayamadığını ifade etti.

Thomas-Greenfield, “Umarım geçen yıl olduğu gibi Ruslarla anlaşmaya varırız ve Güvenlik Konseyinde sınırı açık tutacak kararın süresini uzatırız. Böylece Suriye halkının ihtiyaç duyduğu insani yardımları sağlamaya devam edebiliriz.” ifaderini kullandı.

“Cilvegözü kapanırsa binlerce Suriyeli aç kalacak”

Thomas-Greenfield, sınır kapısının kapanması durumunda neler olacağını ise şu sözlerle anlattı:

“Sınır kapısı kapanırsa bu, binlerce Suriyelinin aç kalacağı anlamına geliyor ve kimsenin bunu görmek isteyeceğini sanmıyorum. Bu yüzden başarıya, bu sınırı açık tutmaya odaklandım. Sınırı kapatmanın hiçbir haklı gerekçesi olamaz.”

Geçen sene Suriye sınırını ziyaret ettiğinde dünyanın başka hiçbir yerinde görmediği türden bir denetime şahit olduğunu söyleyen Thomas-Greenfield, şöyle konuştu:

“Her paket, her araç kontrol ediliyor. Sınırdaki yüzlerce insani yardım çalışanı, BM çalışanları, o kapıdan Suriyelilerin ihtiyaç duyduğu gıda ve ilaç gibi yardımların geçtiğinden emin oluyor. Sınır kapısı kapanırsa, yardımların nasıl gireceğini bilmiyoruz ve bu çabaların desteklenmesi için Türk hükümeti üzerinde baskı olacak, bu yüzden BM’nin, sınırda olanları yönetmesi açısından orada olması önemli” diye konuştu.

ABD, Türkiye’nin Ukrayna ve Rusya arasındaki arabuluculuk rolünü destekliyor

Türkiye’nin Ukrayna ve Rusya arasındaki savaşa son vermek için üstlendiği arabuluculuk rolünü ilişkin de değerlendirme de bulunan Thomas-Greenfield, şunları söyledi:

“Türkiye’nin Ukrayna’da diplomatik çözüm bulmaya yönelik rolünü destekliyoruz. ABD hükümeti olarak Türk yetkililerle neler yapıldığına dair birtakım görüşmeler yaptık, onların çabalarını ve bu savaşa diplomatik sözüm bulmaya yönelik tüm çabaları destekliyoruz.”

ABD Dışişleri Bakanlığın Kongre’ye, “Türkiye’ye F-16 satışının Amerikan çıkarlarına uygun olduğu” yönündeki mektubu konusunda yorum yapmayan Thomas-Greenfield, ABD’nin Türkiye’ye Rusya’dan alınan S-400 hava savunma sistemi nedeniyle uyguladığı yaptırımlar konusunda ise “Türk hükümetiyle görüşmeler devam ediyor” değerlendirmesinde bulundu.

Thomas-Greenfield, ABD ile Rusya arasındaki tutuklu takasının Türkiye’de gerçekleşmesine ilişkin ise şunları söyledi:

“Türkiye kesinlikle ABD hükümetinin birçok alanda ortağı ve bu takasa olanak sağladıkları için onlara teşekkür ederiz. Biden yönetimi, haksız yere tutulan Amerikalıların serbest kalması için tüm ülkelerle çalışıyor. Bu da o çabalardan biriydi ve başarılıydı. Türkiye’ye takas için Türk topraklarını kullanmamıza izin verdiği için teşekkür ederiz.”