ABD’li yetkililer ve Kürt kaynaklar; Türkiye 24 saat içerisinde bir operasyon başlatabilir

ABD’li yetkililer ve Kuzey Suriye’deki Kürt kaynaklar Türkiye’nin önümüzdeki 24 saat içinde Suriye’nin kuzeydoğusuna operasyonu başlatmasını bekliyor. Cumhurbaşkanlığı sözcüsü Fahrettin Altun Türk ordusunun sınırı yakın zamanda Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ile birlikte geçeceğini belirtti.

Türkiye Suriye sınırına son 1-2 gündür sevkiyatı arttırmış, ABD Savunma Bakanlığı Pentagon da ABD askerlerinin Türkiye’nin olası operasyon rotası dışına çekildiğini doğrulamıştı.

SDG’den “IŞİD’den intihar saldırısını” duyurdu

Suriye Demokratik Güçleri ise IŞİD’in Türkiye’nin olası operasyonunu fırsat bilerek Rakka’daki mevzilere intihar saldırısı düzenlediğini duyurdu.

Ana omurgasını YPG’nin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri’nin Twitter hesabından paylaşılan mesajda Türkiye’nin operasyonunda masum sivillerin kanının döküleceği iddia edildi. IŞİD’le mücadelede koalisyon içinde birlikte savaşan ülkelere bölgede insani krizin yaşanmasının engellenmesi için “sorumluluklarını yerine getirme” çağrısı yapıldı.

ABD Başkanı Trump’ın Suriye kararına sert tepki gösteren Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham Twitter’dan Türk hükümetini hedef alan mesajlarını sürdürdü. Graham “Türk hükümetine sesleniyorum. Suriye’nin kuzeydoğusuna girmek için yeşil ışık yakılmadı. Bu konuda Kongre’de aşmamanız gereken bir kırmızı çizgi olarak görmeniz gereken her iki partinin de desteğini alan büyük bir itiraz var” diye yazdı.

Graham “Kürtlerin Yanında Dur” etiketiyle paylaştığı mesajında “Kırılgan bir ilişkiden geriye ne kaldıysa onu da yok etmek istiyorsanız, Suriye’de askeri bir işgal bu işi görür” ifadesini kullandı.