ABD’li yetkili, Türkiye’nin Rojava’ya olası kara harekatı hakkında konuştu: Operasyon istemiyoruz

ABD’li yetkililer Rojava’ya Türkiye’nin olası operasyonu hakkında açıklama yaptı. ABD Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby, “Suriye’nin kuzeyinde, sivilleri şu ankinden daha da büyük bir riske sokacak, Suriye’deki birliklerimizi ve personelimizi ya da IŞİD’e karşı misyonumuzu tehlikeye sokacak askeri operasyonlar düzenlenmesini istemiyoruz” dedi.

Türkiye, Suriye’nin kuzeyinde terör hedeflerine karşı operasyon yapmayı planlarken ABD’li yetkiliden çok tartışılacak bir açıklama geldi.

TÜRKİYE’NİN ENDİŞELERİNİ GÖRMEZDEN GELDİLER

Beyaz Saray’da gazetecilere açıklamalarda bulunan Kirby, “Suriye’nin kuzeyinde, sivilleri şu ankinden daha da büyük bir riske sokacak, Suriye’deki birliklerimizi ve personelimizi ya da DAEŞ’e karşı misyonumuzu tehlikeye sokacak askeri operasyonlar düzenlenmesini istemiyoruz” dedi. Kirby, Türkiye’nin karşı karşıya kaldığı terör riskini adeta görmezden geldi.

“OPERASYON EN İYİ YOL DEĞİL”

“ABD, Türkiye’nin kendini savunma hakkını, özellikle de terörizme karşı meşru müdafaa hakkını tanımaktadır” diyen Kirby, “Türk halkının karşı karşıya bulunduğu tehdidi anlıyoruz. Ancak Suriye’nin kuzeyinde askeri operasyonlara girişme fikrinin bu tehdidi bertaraf etmede en iyi yol olduğuna inanmıyoruz” açıklamalarında bulundu.