ABD’li senatör: Türkiye tercih yapmak zorunda

ABD Senatosu Silahlı Kuvvetler Komitesi Başkanı Senatör James Inhofe “Türkiye kritik bir NATO üyesi ve buna uygun davranmalı. Ya Rusya ya Batı. Bir tercih yapmalı. Rus sistemlerini alırsa bunun sonuçları olur” dedi.

ABD ve Türkiye arasındaki kriz başlıklarından biri olan Rus hava savunma sistemi S400’ler için Washington’dan kritik bir açıklama daha geldi.

Pentangon’un sunduğu raporu değerlendiren Senato Silahlı Kuvvetler Başkanı Inhofe “Türkiye kararını vermeli. Ya Rusya ya Batı. O sistemi alarak F35 programı içinde kalamazsınız” dedi.

ABD Senatosu’ndaki Silahlı Kuvvetler Komitesi’nin yeni başkanı James Inhofe, Türkiye’nin Rusya ile Batı arasında bir tercih yapması gerektiğini söyledi. Inhofe’a göre Türkiye ABD ile F-35 programında kalmak istiyorsa S-400 füze savunma sistemlerinden vazgeçmeli.

Bloomberg’e açıklama yapan Inhofe, “F-35 programında kalmak istiyorsa Türkiye Rus S-400 sistemini satın alma konusunda daha ileriye gitmemeli” ifadelerini kullandı.

Inhofe, S-400’den vazgeçmezse Türkiye’nin “dünyanın en pahalı askeri projesi olar F35’in sekiz partner ülkesinden biri olması konusunun yeniden değerlendirileceğini” söyledi.

Haberde Türkiye’nin 2002’den bu yana sürdürülen programın 8 ortağından biri olduğu şu ana kadar projeye 1,25 milyar dolar yatırdığı ve 100 adet F35 yeni nesil savaş uçağı almak için anlaştığına dikkat çekildi.

Söz konusu rakamların hatırlatıldığı Cumhuriyetçi senatör Inhofe “Elbette bunlar doğru. Türkiye önemli bir NATO ortağı ancak Ankara da bu kimliğine uygun davranmalı. Türkiye’nin hava savunma sistemi konusundaki ihtiyacı ortada ve haklı. Ancak sorun şu ki Türkiye bir karar vermeli. Ya Rusya ya Batı. Eğer Rusya’yı tercih ederlerse bunun sonuçları da olacaktır” diye konuştu