ABD’li Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham: Türkiye şunu unutmamalıdır ki IŞİD’le mücadelede en iyi müttefik Kürtlerdi!

ANKARA, TURKEY - JANUARY 19: US Senator Lindsey Graham holds a media conference at JW Marriott Hotel in Ankara, Turkey on January 19, 2019. (Photo by Murat Kaynak/Anadolu Agency/Getty Images)

ABD’li Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham, “Türkiye şunu unutmamalıdır ki IŞİD’le mücadelede en iyi müttefik Kürtlerdi” dedi.

Lindsey Graham, Türkiye’yle ilişkileri normalleştirmek için bir yol bulmayı umduklarını söyleyerek, “Türkiye’nin Rus S-400 hava savunma sistemi yerine F-35’leri tercih etmesini istiyoruz. Türkiye bu sorunu daha karmaşık hale getirmemeli” değerlendirmesinde bulundu.

“Türkiye’yle iyi ilişkilerimizin olmasını istiyoruz” diyen Graham, güvenli bölge oluşturulması hakkında ise, “Türkiye ulusal güvenliğiyle ilgili endişelerini askeri yöntemlerle çözme yoluna gitmemelidir” ifadesini kullandı.

Güvenli bölge için en iyi seçeneğin uluslararası bir gücün Demokratik Suriye Güçleri Türkiye arasına yerleşmesi olduğunu vurgulayan Graham, “Unutulmamalıdır ki IŞİD’le mücadelede en iyi müttefik Kürtlerdi” dedi.

Lindsey Graham, Türkiye’nin 9 Ekim’de başlattığı operasyona en sert şekilde karşı çıkan isimlerden biri. Graham, operasyon nedeniyle Türkiye’ye yaptırım uygulanması için tasarı hazırlayan senatörlerin başını çekiyordu.