ABD’li askeri yetkililerden Haşdi Şabi yorumu: IŞİD’den daha tehlikeli

ABD’li askeri bir yetkili, ABD’nin mevcut durumda Irak’ta İran’a bağlı milisleri,IŞİD’ten daha tehlikeli gördüğünü söyledi.

AFP’ye konuşan ABD’li askeri yetkili, ABD’nin mevcut durumda Irak’ta İran’a bağlı milisleri, IŞİD’den daha tehlikeli gördüğünü belirtti.

ABD askerlerinin de bulunduğu Kerkük’teki K1 Askeri Üssü’ne Cuma günü akşam saatlerinde düzenlenen ve 1 sözleşmeli sivil personelin ölümüne, bazı askerlerin de yaralanmasına yol açan füze saldırısının İran destekli Irak Hizbullahı tarafından düzenlendiği bildirilmişti.

Olaya ilişkin değerlendirmelerde bulunan ABD’li yetkili, füze saldırısının yoğun olduğunu ve askerlerin toplantı yaptığı odanın yanına düştüğünü kaydetti.

Başka bir askeri yetkili ise, silah askeri üste bulunan cephaneliğe düşen füzenin patladığını, aynı noktaya 4 füzenin daha fırlatıldığını ifade etti.

ABD’li yetkililer, her saldırının cevabının yoğun olacağını kaydederken, ABD’li bir diplomat, “Irak’taki müttefiklerimize güveniyoruz. Bize, ABD güçleri ile Haşdi Şabi arasında arabuluculuk yapacaklarını söylediler” ifadelerini kullandı.

IRAK’TA ABD GÜÇLERİNE YÖNELİK SALDIRILAR

28 Ekim’den bugüne, ABD’nin Bağdat Büyükelçiliği, Enbar’daki Ayn el-Esed Askeri Üssü ve Geyara’daki askeri üsse toplam 10 füze saldırısı gerçekleştirildi.

İlk saldırı, ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence’in Ayn el-Esed Askeri Üssü’nü ziyaretin etmesinden 4 gün sonra gerçekleşmişti.

Cuma akşamı K1 Askeri Üssü’ne yapılan saldırının ise en şiddetli saldırı olduğu belirtilirken, ABD’li yetkililer Irak’taki güçlerine yönelik saldırıların artmasından endişe ediyor.

Iraklı bir güvenlik yetkilisi, dün akşam 15 askeri araçlık ABD askeri konvoyunun Bağdat’taki ABD Büyükelçiliği yerleşkesine gittiğini açıkladı.

Reuters’a konuşan bir ABD’li yetkili, saldırıyı, İran destekli Irak Hizbullahı milislerinin düzenlediğini söyledi.

Olayın ardından ABD Savunma Bakanı Mark Esper, görevinden istifa eden Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi’yi arayarak bilgi almıştı.

Aralık ayı başında ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo İran’a uyarıda bulunarak, milislerin Irak’taki ABD üslerine saldırması durumunda Washington yönetiminin anında karşılık vereceğini söylemişti.