AB’den Irak’a: Şiddeti durdurun!

Avrupa Birliği (AB), devam eden hükümet karşıtı gösterilerde ciddi can kaybı yaşandığına dikkati çekerek, şiddetin durdurulması konusunda Irak’ı uyardı.

AB Irak Temsilciliği’nin resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada, AB’nin, göstericilerin öldürülmesi ve kaçırılmalarına karşı Irak’ı uyardığı belirtildi.

Açıklamada, “AB’ye üye ülkeler, Irak içişleri Bakanı Yasin Yasiri’yle bir görüşme gerçekleştirdi. Yasir Yasiri’ye can kayıpları ve göstericilere karşı uygulanan şiddete derhal son verilmesi ve bu konuya ciddiyetle yaklaşmaları istendi” ifadelerine yer verildi.

26 AKTİVİST SUİKAST SONUCU ÖLDÜRÜLDÜ

Irak Yüksek Bağımsız İnsan Hakları Komiserliği Üyesi Ali Beyati, ülkede 1 Ekim’den bu yana devam eden hükümet karşıtı gösterilere katılan 26 aktivistin suikast sonucu öldürüldüğünü duyurmuştu.

Başta Bağdat olmak üzere ülkenin orta ve güney vilayetlerindeki gösterilere katılan 26 aktiviste suikast düzenlendiğini belirten Beyati, suikastların 13’ünün başkentte, diğerlerinin ise güney vilayetlerinde yapıldığını söylemişti.

Beyati, 3 aktiviste de suikast teşebbüsünde bulunulduğunu ifade ederek, Iraklı yetkililerin yaşananlara ilişkin henüz açıklama yapmadığını vurgulamıştı.

IRAK’TAKİ GÖSTERİLER

İşsizlik, yolsuzluk ve kamu hizmeti yetersizliği ülkede geniş çaplı gösterilere neden oldu. 1 Ekim’de başlayan gösterilerde en az 500 kişi öldü, 20 bin kişi yaralandı.

Gösteriler boyunca 2 bin 700 eylemci gözaltına alınıp serbest bırakıldı ancak halen 107 göstericinin tutukluluğu devam ediyor.

Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi, hükümet karşıtı gösteriler nedeniyle 29 Kasım’da istifa etmek zorunda kalmıştı.