AB’den Erdoğan’ın Macron hakkındaki ifadelerine tepki

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron hakkında kullandığı ifadeleri kınayarak, ‘kabul edilemez’ olarak nitelendirdi.

Borrell Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron hakkındaki açıklamaları kabul edilemez” ifadelerini kullanarak, Türkiye’ye bu tehlikeli gerginliği tırmandırma döngüsünü kırma çağrısında bulundu.

Borrell ayrıca Avrupa Konseyi’nin Ekim ayı başlarında vardığı sonuçların Türkiye ile ilişkilerde yeni bir başlangıç yapma fikrini içerdiğini vurgulayarak, olumlu bir adım atılması için Türkiye’nin siyasi iradesinin gerektiğine aksi halde Türkiye’nin daha fazla  izole olacağına işaret etti.

Erdoğan, geçtiğimiz Cumartesi günü yaptığı bir konuşmada Macron’un Müslümanlara yönelik davranışlarını eleştirerek, “Bu Macron denilen zatın Müslümanlarla derdi nedir? Macron’un zihinsel noktada bir tedaviye ihtiyacı var” şeklinde konuşmuştu.

Buna karşılık Fransa, Ankara Büyükelçisi’ni istişarelerde bulunmak üzere Paris’e geri çağırmıştı.