ABD’den Türkiye’ye İnsan Hakları Karnesi: Hukukun Üstünlüğü Zarar Görüyor

Haber Merkezi | ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan dünya genelindeki insan hakları raporunda Türkiye’ye eleştiri yağdı. Türkiye için ‘Türkiye, çok partili bir parlamenter sistem ve bir cumhurbaşkanına sahip bir anayasal cumhuriyet’ şeklinde başlayan 64 sayfalık Türkiye bölümünde ‘Türkiye’de halen devam eden OHAL döneminde aralarında gazeteciler ve akademisyenlerin de bulunduğu on binlerce kişinin gözaltına alınmış olmasının hukukun üstünlüğüne zarar verdiği’ ifadelerine yer verildi.

Bakanlığın “2017 İnsan Hakları Uygulamaları Ülke Raporları” başlığıyla yayınlanan raporunu ABD Dışişleri Bakan Vekili John Sullivan bir basın toplantısı ile açıkladı. Raporda Türkiye’nin geçmiş dönem seçimlerine atıfta bulunarak değerlendirmelere yer verildi. Özellikle OHAL döneminde alınan kararlarla yoğun gözaltı, görevden alma ve tutuklamalara dikkat çekilen raporda AGİT gözlemcilerinin tespitlerine yer verildi.

Türkiye’nin yıl içerisinde ciddi boyutta siyasi zorluklar yaşadığına işaret edilen raporda, 15 Temmuz 2016’daki darbe girişiminden sonra yürürlüğe konulan ve sürekli yenilenen OHAL’in, toplum ve kurumlar üzerinde geniş kapsamlı etkilerinin olduğu, çok sayıda temel özgürlükleri kısıtladığı kaydedildi. Öte yandan 2014 cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ‘serbestçe fakat orantısız’, 2015 seçimlerinde ise ‘sınırlayıcı’ kampanya ortanlarının varlığına dikkat çekildi.

Raporda ‘medyaya yapılan baskı ve kısıtlamalardan liderlerin güvenlik güçleri üzerinde kontrol sağlamaya, OHAL ile kısıtlanan temel hak ve özgürlüklerden topluma yapılan sosyal medya baskılarına, yargının bağımsızlığını yitirmesinden gözaltına alınan veya tutuklulara işkence yapıldığına’ varan ağır ithamlarda bulunuldu.