ABD’den Rojava’ya üst düzey ziyaret

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan bir heyetin, Rojava yönetimi’ni ziyaret ettiği ve SDG Komutanı Mazlum Kobani ve DSM Yürütme Kurulu Başkanı İlham Ahmed ile bir araya geldiği bildirildi.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanlığı heyetine, Yakın Doğu İşlerinden Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Ethan Goldrich başkanlık ederken, ABD’li bazı diplomatlar da eşlik etti.

Kobani’nin yanı sıra Özerk Yönetim yöneticileri de yer aldı

Heyet, Suriye Demokratik Güçleri (SDG) Genel Komutanı Mazlum Kobani (Abdi), Suriye Demokratik Meclisi (SDM) Yürütme Kurulu Başkanı İlham Ahmed ve Özerk Yönetim Yürütme Konseyi Eşbaşkanları Berivan Halit ve Abd Hamit Mehbaş ile bir araya geldi.

Edinilen bilgilere göre Goldrich, ilk olarak Mazlum Abdi ve İlham Ahmed ile her iki taraftan da üst düzey heyetlerin bulunduğu bir görüşme gerçekleştirdi.

Bölgenin istikrarı gündem konularından biri oldu

İki taraf, gerilimi azaltma anlaşması ve mevcut ateşkese uyma konularının yanı sıra, IŞİD ile mücadele, bölge istikrarıyla ilgili ortak eylem, IŞİD ailelerinin geri gönderilmesi ve Rojava’ya yönelik insani yardım konularını da ele aldı.

Suriye Demokratik Güçleri (SDG) Medya Birimi Başkanı Ferhat Şami de Goldrich başkanlığındaki ABD’li heyetin SDG Komutanı Mazlum Kobani ile görüşmesine dair video paylaşarak görüşmede üç konunun öne çıktığını, bunların “gerilimin azaltılması, IŞİD’in kesin yenilgisi için ortak hareket edilmesi ve Rojava Özerk Yönetimi’ne verilen desteğin artırılması” olduğunu belirtti.