ABD’den Rojava açıklaması

ABD Dışişleri Bakanlığı, Rojava’da son günlerde artan “askeri eylemlerden endişe duyduklarını” açıkladı. Bakanlık ayrıca itidal çağrısında bulundu.  

Amerika Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, Rudaw televizyonundan Rebaz Ali’nin Rojava ve Özerk Yönetimin kontrolü altındaki bölgelere ve son olarak da Kamişlo’da bir aracın hedef alındığı bombardımanlara ilişkin sorusuna yanıt verdi.

Sözcü, “Birleşik Devletler, Suriye’nin kuzeydoğusunda artan askeri eylemlere ilişkin gelen haberlerden derin endişe duyuyor” dedi.

ABD olarak Rojava’da mevcut ateşkes anlaşmasının şartlarını destekledikleri kaydeden Sözcü, tüm taraflara itidarl çağrısı yaptı.

Türkiye’ye ait insansız hava araçları bugün Kamişlo’nun batısındaki Himo köyünde bir aracı hedef almış, bombardımanda biri ağır olmak üzere 3 kişi de yaralanmıştı.

Rûdaw muhabiri Berzan Ferman, otomobilin Özerk Yönetim görevlilerine ait olduğunu aktardı.

Öte yandan Demokratik Suriye Meclisi (MSD), yaptığı yazılı açıklamada, saldırıyı kınadı.

“Türk devleti son dönemde Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik düşmanca saldırılarını arttırdı. QSD güçlerini ve sivillere ait araçları hedef alacak kadar gözü kararan Türk devleti, şimdiye kadar onlarca kişiyi katletti” denilen açıklamada, Rusya ve Suriye hükumetine de saldırılara karşı tavır alması çağrısında bulunuldu.