ABD’den peş peşe Türkiye’ye yaptırım açıklaması!

ABD Senatosu’na bağlı Dış İlişkiler Komitesi’nin Cumhuriyetçi Başkanı Jim Risch, Kongre üyelerinin Türkiye’ye S-400’ler nedeniyle yaptırım öngören tasarıyı geçirmelerini istemediğini söyledi.

Ofisinde gazetecilere açıklamalarda bulunan Jim Risch, “Muhtemelen, yaptırım tasarısını şimdi geçirmemek en iyisi” ifadesini kullandı.

Reuters’ın haberine göre Risch, “ABD bu ilişkinin (Ankara-Washington) altını oymak istemiyor, fakat o silah satışı tamamlanmamalı” dedi.

Senatör Jim Risch, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Donald Trump’ın Beyaz Saray’da gerçekleştirdiği görüşmeye katılan beş Cumhuriyetçi’den biriydi. 

ABD’li senatör, görüşmenin “iyileştirici” olduğunu söyledi ve Erdoğan’a eğer S-400 alımı tamamlanırsa Türkiye’nin yaptırımlara maruz kalacağının açıkça anlatıldığını bildirdi.

ABD’li Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham de Washington’da gazetecilere yaptığı açıklamada, “S-400 anlaşmasını çözemezsek ve hem bölge hem de ABD için daha kabul edilebilir bir güvenli bölgede anlaşamazsak, biz de Temsilciler Meclisi’nden geçen yaptırımların bir versiyonunu onaylayacağız” demişti.

Donald Trump, çarşamba günü yapılan ikili zirvenin ardından, “Karşılıklı uzmanlarımızın Rus S-400’leri konusunda çalışması yönünde karar aldık” demişti.