ABD’den IŞİD uyarısı: Yeni taktiklerle tekrardan ortaya çıkabilir

ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, IŞİD’in sonunun gelmediğini belirterek, “IŞİD, en kısa zaman tümden ortadan kaldırılmazasa yeni taktiklerle Irak ve Suriye’de yeniden baş gösterebilir” dedi.

ABD’li düşünce kuruluşu Ortadoğu’nun düzenlediği panelde konuşan James Jeffrey, IŞİD’in Irak ve Suriye’de yeniden baş gösterebileceği uyarısında bulundu.

IŞİD’le mücadelenin deva etmesi gerektiğini belirten Jeffrey, “Tüm alanlarda IŞİD’le mücadele devam etmeli yoksa Irak ve Suriye’de daha geniş alanlarda etkili olmaya başlar” ifadelerini kullandı.

İngiliz Daily Express gazetesi geçtiğimiz günlerde IŞİD’in lideri Ebubekir Bağdadi’nin Libya’da olabileceğini yazdı.

Gazeteye göre ellerinde Bağdadi’nin Libya’da olabileceğine dair istihbaratlar olduğu için İngiltere ve diğer batılı ülkeler, IŞİD’in liderini Libya’da arıyor.

IŞİD, Haziran 2014’te Musul başta olmak üzere Irak topraklarının üçte birini ele geçirmişti. Irak güvenlik güçleri, Aralık 2017’de söz konusu toprakları büyük ölçüde geri almıştı.

IŞİD’in kent merkezlerindeki saldırı tehdidi en aza indirilmesine rağmen örgüt kırsal bölgelerde zaman zaman eylemler gerçekleştirmeye devam ediyor.

Suriye Demokratik Güçleri (SDG), Suriye’de IŞİD’in yerleşik olarak bulunduğu son nokta olan Bağuz’da kontrolü sağladığını açıklayarak, örgütün Suriye’de yenilgiye uğratıldığını açıklamıştı.