ABD’den İdlib’de operasyon

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) askerleri, Suriye’nin kuzeybatısındaki İdlib’de F-16 savaş uçağı ve helikopter desteğiyle IŞİD liderlerinden birine yönelik operasyon başlattı.

İdlib’in Atme köyü yakınlarındaki bir eve, ABD kuvvetleri tarafından gece saat 01.20 sularında helikopterle indirme harekatı başlatıldı.

Anons yaparak evin boşaltılmasını isteyen askerler, 01.50’de kimliği henüz belirlenemeyen şahsın bulunduğu evin etrafını sardı.

Askerlerin etrafını sardığı evin yakınlarından silah sesleri duyuldu.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi de, helikopterle taşınan kuvvetlerin, Türkiye sınırına yakın bir kasaba olan Atme’ye indiğini duyurdu.

Bölge sakinleri uluslararası haber ajansı AFP’ye operasyonun düzenlendiği bölgeden top atışları ve silah sesleri duyduklarını söyledi.

Bağdadi’den beri en büyük operasyon

Gözlemevi şefi Rami Abdel Rahman AFP’ye verdiği demeçte, operasyonun koalisyonun Ekim 2019’da İdlib’de IŞİD’in lideri Ebu Bekir el-Bağdadi’nin öldürüldüğü operasyondan bu yana gerçekleştirilen en büyük operasyon olduğunu söyledi.

Rahman, bölgedeki çatışmaların iki saat sürdüğünü ve operasyonun odak noktası olan cihatçıların kimliklerinin açıklanmadığını söyledi.

Rahman ayrıca sayıları veya kimlikleri hakkında ayrıntı vermeden “ölümlerle ilgili doğrulanmış raporlar” olduğunun altını çizdi.

IŞİD’e karşı savaşmak için oluşturulan uluslararası koalisyon, AFP’nin operasyonla ilgili yorum talebine yanıt vermedi.

Konu ile ilgili ilerleyen saatlerde resmi açıklamanın gelmesi bekleniyor.