ABD’den Erdoğan’a cevap: Tarafların ateşkes hatlarına saygı göstermesini vurguladık

 ABD’den, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Suriye’de yakın zamanda bir operasyon sinyali veren sözlerine cevap geldi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Suriye’de tüm tarafların ateşkes hatlarına saygı göstermesinin ve bu hatları muhafaza etmesinin önemini vurguladıklarını söyledi ve sınır ötesi saldırıların durdurulması çağrısında bulundu.

Amerika’nın Sesi’nin aktardığına göre, günlük basın toplantısında bir gazetecinin, Erdoğan’ın sözlerini hatırlattığı ve ABD’nin bunu nasıl yorumladığını sorması üzerine Price, ateşkes hatlarının muhafaza edilmesi ve sınır ötesi saldırılara son verilmesinin önemini vurguladıklarını belirtti

Price, “Tüm bu hususlarda son derece net olduk. Şu noktada da netiz: Suriye’de istikrarı ileriye götürmek için tüm tarafların ateşkes bölgelerini muhafaza edip saygı göstermesi ve ihtilafa siyasi bir çözüm bulunması için çaba göstermesi kritik önem taşıyor” diye konuştu.

Türkiye’nin NATO üyesi olduğunu hatırlatan Price, “(Türkiye ile) Suriye’de çatışmaların sonlandırılmasında ortak bir çıkar paylaşıyoruz. Suriye politikasıyla alakalı olarak, şiddete son verme ve işbirliği alanları oluşturma çabası kapsamında, diğer komşularla birlikte müttefikimiz Ankara’yla da görüş alışverişi içinde olmayı sürdüreceğiz” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Suriye’den ülkemize yönelik terör saldırılarının kaynağı mahiyetindeki kimi yerler konusunda artık tahammülümüz kalmamıştır. Buralardan kaynaklanan tehditleri ya oralarda etkin olan güçlerle birlikte ya da kendi imkanlarımızla bertaraf etmekte kararlıyız. Polislerimize yönelik son saldırı ve topraklarımızı hedef alan tacizler artık bardağı taşırmıştır. En kısa sürede bu sorunların çözümü için gereken adımları atacağız” demişti.