ABD’de yeni dönem: Dünya liderlerinden Biden’a tebrik mesajları

ABD’de resmi olmayan sonuçlara göre seçimlerin kazananı Joe Biden oldu. Trump cephesi resmi itirazlarına devam ederken, bazı devlet başkanları ve siyasi partiler ilettikleri tebrik mesajlarıyla Biden’ın başkanlığını kutlamaya başladı.

ABD‘de Donald Trump ile Joe Biden‘ın yarıştığı 59. başkanlık seçiminde Biden’ın kazanması, beraberinde tartışmaları da getirdi. 

Sonuçları kabul etmeyen ve kazandığını iddia eden Trump, Demokratların Biden için hile yaptığını savunarak sonuçları yargıya taşıyacağını ilan etti. 

Öte yandan, bazı devlet başkanları ve siyasi partiler ilettikleri tebrik mesajlarıyla Biden’ın başkanlığını kutlamaya başladı.

Trump destekçileri de, Trump ve kampanya ekibinin itirazlarına paralel olarak ülke genelinde çeşitli bölgelerde eylem yapmaya başladı. 

Atlanta, Tallahassee, Austin, Bismarck, Boise ve Phoenix gibi kentlerde sokaklara çıkan Trump destekçilerinin silahlı oldukları ve “Daha bitmedi”“Çalmayı bırakın”“Oylar çalınıyor”, “Yalan haberler” gibi sloganlar attıkları görüldü. 

Öte yandan, Trump destekçileri ile Biden’ın zaferini kutlayan Demokrat Parti destekçileri zaman zaman karşı karşıya geldi.

Rus senatör: ABD toplumunda seçim sonuçlarıyla ilgili anlaşmazlık daha da derinleşecek

15:18 08.11.2020ABD halkının tartışmalı geçen başkanlık seçimlerinin sonuçlarına güvenmediğini belirten Rusya parlamentosunun üst kanadı Federasyon Konseyi’nin Anayasa Komitesi Başkanı Andrey Klişas, toplumda seçim sonuçlarıyla ilgili anlaşmazlığın derinleşeceğini vurguladı.

Meksika Devlet Başkanı Obrador: Bir adayı ya da diğerini kutlayamam

Meksika Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador, ABD’de seçim itiraz süreci sonuçlanana kadar kimseyi kutlamayacağını söyledi. 

Obrador, düzenlediği basın toplantısında, “ABD seçimiyle ilgili, tüm yasal mevzular çözüme kavuşturulana kadar bekleyeceğiz. Bir adayı ya da diğerini kutlayamam. Süreç tamamlanana kadar beklemek istiyorum. ifadesini kullandı. 

Obrador, hem Cumhuriyetçi aday Donald Trump hem de Demokratların adayı Joe Biden ile iyi ilişkilere sahip olduğunu söyledi. 

Biden’ın seçilmesinin ardından İran’da döviz fiyatlarında sert düşüş

İran’da yaptırımların neden olduğu ekonomik baskılar nedeniyle serbest piyasada rekor seviyeye ulaşan dolar 3 Kasım’da ABD’de yapılan başkanlık seçimlerini Joe Biden’in kazanması ile son 5 günde yüzde 14 değer kaybetti.

İran’da serbest döviz piyasasını izleyen “bonbast.com”un verilerine göre, serbest piyasada 1 ABD dolarının satış fiyatı, son 5 günde 29 bin 100 tümenden 24 bin 900 tümene kadar düştü.

Euro ise, 29 bin 565 tümenden işlem görüyor.

ABD başkanlık seçimlerinin yapıldığı 3 Kasım’da dolar 29 bin 100 tümenden, euro ise 34 bin 110 tümenden işlem görüyordu.

Böylece, dövizin aylardır yükseliş trendinde olduğu İran’da Joe Biden’in başkanlık yarışını kazanması ile son 5 günde, dolar tümen karşısında yüzde 14, euro ise yüzde 13 değer kaybetti.

Türkiye’den ilk Biden yorumu

Cumhurbaşkanı yardımcısı Fuat Oktay, ABD’nin yeni Başkanının Joe Biden seçilmesi üzerine, “Türkiye ABD’nin yeni yönetimiyle çalışmayı sürdürecektir” dedi.

Moon’dan Biden’a tebrik: Birlikte çalışmayı dört gözle bekliyoruz

Güney Kore Cumhurbaşkanı Moon Jae-In, Joe Biden ile Kamala Harris’e tebrik mesajı iletti.

Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Moon, iki ülkenin güçlü ittifakını vurgulayarak ‘Birlikte çalışmayı dört gözle beklediklerini’ söyledi. 

Ruhani: Yeni yönetim Trump’ın hatalarını telafi etmeli

İran Cumhurbaşkanı Ruhani, “Yeni yönetim Trump’ın hatalarını telafi etmeli” açıklamasında bulundu. 

Ruhani ayrıca, İran’ın dünya ülkeleriyle her zaman yapıcı bir ilişki içerisinde olduğunu vurguladı.

Abbas’tan Biden’a tebrik: Biden ve yönetimiyle çalışmayı dört gözle bekliyorum

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, resmi olmayan sonuçlara göre ABD başkanlığına seçilen Joe Biden’ı tebrik etti. 

Abbas ayrıca, “Biden ve onun yönetimiyle çalışmayı dört gözle bekliyorum” dedi.

Tihanovskaya: ABD’de işleyen bir demokrasi var, yakında Biden ile buluşacağız

Belaruslu muhalif lider Svetlana Tihanovskaya, ABD Başkanlık Seçimleri’ni kazanan Joe Biden’ı tebrik etti.

ABD’nin ‘işleyen bir demokrasiye’ sahip olduğunu ve ‘Belarus’ta çalınan oyların aksine her oyun sayıldığını’ söyleyen Tihanovskaya, “Yeni, özgür Belarus’un başkanı olarak Biden’la yakında buluşacağını’ söyledi.

Tihanovskaya ayrıca, ABD’de yaşayan Belarusluların Biden için oy verdiklerini de söyledi.

Maduro’dan Biden’a tebrik

ABD Başkanı Donald Trump’ın koltuktan indirmek için yoğun çaba sarf ettiği Venezüella Devlet Başkanı Nicolas Maduro, 59. başkanlık seçimini resmi olmayan sonuçlara göre kazandığını ilan eden Demokrat Joe Biden’ı kutladı.

Modi’den Biden’a: Sizinle yakın bir şekilde çalışmayı bekliyorum

Hindistan Başbakanı Narendra Modi, Joe Biden ve Kamala Harris’e ayrı ayrı mesajlar yazarak Twitter’dan tebriklerini sundu. Modi, Biden için şunları yazdı: 

“Muazzam zaferiniz için tebrikler Joe Biden. Başkan yardımcısı olduğunuz dönemde Hindistan-ABD ilişkilerini güçlendirmek üzere katkılarınız paha biçilemez ve çok önemliydi. Hindistan-ABD ilişkilerini daha üst seviyeye çıkarmak için sizinle yakın bir şekilde çalışmayı bekliyorum.”

Netanyahu’dan Biden’a tebrik: İsrail’in büyük dostu

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, ‘İsrail’in büyük dostu’ dediği Joe Biden’ı seçimlerde galip gelmesi nedeniyle kutladı.

Twitter hesabından açıklamalarda bulunan Netanyahu, “Tebrikler Joe Biden ve Kamala Harris. Joe, yaklaşık 40 yıldır çok uzun, sıcak kişisel bir ilişkimiz oldu ve seni İsrail’in iyi bir dostu olarak biliyorum. İkinizle de ABD ve İsrail arasında özel işbirliğini güçlendirmek için çalışmayı bekliyorum” ifadelerini kullandı.

Netanyahu ayrıca, Trump’a da teşekkür ederek “İsrail devletine ve bana kişisel olarak sunduğun arkadaşlık için, Kudüs ve Golan Tepeleri’ni tanıdığın içib, İran’a karşı durduğun için, tarihi barış anlaşmaları için teşekkürler Donald Trump” dedi.