ABD’de üst düzey isimlerden Biden’a ‘Suriye’ mektubu

ABD yönetiminde yer alan eski üst düzey isimler Başkan Joe Biden ile Dışişleri Bakanı Antony Blinkin’e, ülkenin Suriye’deki politikalarını gözden geçirme ve Suriye’yle normalleşme girişimlerine karşı adım atılması çağrısını içeren bir mektup gönderdi.

Yaklaşık 40 eski üst düzey ABD’li yetkili ve komutanın yanı sıra Suriye meseleleriyle ilgili bir dizi aktivist ve uzman, ABD başkanı Biden ve Dışişleri Bakanı Blinken’e Suriye’deki politikalarını gözden geçirmey ve Ortadoğu ülkelerinin Suriye ile normalleşmesine izin vermeme çağrısı yapttı.

Aralarında eski CENTOM komutanı Kent McKenzie, eski ABD istihbarat direktörü John McLoughlin, ABD’nin eski Irak ve Türkiye Büyükelçisi James Jeffery, eski Dışişleri Bakan Yardımcısı Jeffrey Feltman da dahil olmak üzere yaklaşık 40 eski üst düzey ABD yetkilisi ve komutanı Başkan Joe Biden ve Dışişleri Bakanı Anthony Blinken’e bir mektup gönderdi.

Mektupta ABD yönetiminin Suriye’deki politikasını gözden geçirmeye ve Orta Doğu ülkeleri ile Suriyeli yetkililer arasında bir yakınlaşma dalgasını önlemeye çağırısı yapıldı.

Eski ABD yönetiminde yer alan isimlerin kaleme aldığı ektupta, “Suriye rejimiyle normalleşmeye karşı çıkmak sadece sözle yeterli değildir. Çünkü bu, bölgede güvenlik ve istikrarın yeniden sağlanmasına yönelik tüm umutları zedeleyecektir” ifadesine yer verildi.

ABD’li yetkililer ile komutanların Biden yönetimine gönderdiği mektup, Arap ülkelerinin ve Türkiye hükümetinin son aylarda Beşar Esad ile ilişkilerini normalleştirmeye çalıştığı bir dönemde geldi. ABD’nin endişelerine rağmen BAE, Bahreyn, Mısır ve Umman, Şam ile ilişkileri normalleştirmeye çalıştı. Beşar Esad geçen hafta BAE’yi ziyaret etti. Türkiye ise Rusya’nın arabuluculuğu ile son dönemlerde Suriye ile yaklaşma çabası içerisinde.

Suriye’nin Arap Birliği üyeliğini yeniden canlandırma çabaları da var. Mektup, Biden yönetimini Suriye ile ilişkilerin normalleşmesine açıkça karşı çıkmakla, ancak gizlice Arap ülkelerine yeşil ışık yakmakla suçladı.

ABD, Suriye ile ilişkileri normalleştirmeyeceği konusunda defalarca ısrar etti. Blinken Ekim ayında yaptığı açıklamada, “Washington, Suriye makamlarıyla ilişkilerin normalleştirilmesinden yana değil ve biz siyasi süreçte gerçek bir ilerleme görene kadar Şam hükümetine yönelik yaptırımları kaldırmayacaktır” demişti.

ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye ile Suriye ilişkilerinin normalleşmesine ilişkin, “Hiçbir ülkenin Esad rejimiyle ilişkilerini normalleştirmesini desteklemiyoruz” açıklamasında bulunmuştu.

ABD Dışişleri Bakanlığı Küresel Genel İşler Bürosu Sözcüsü Vedant Patel, “Siyasi bir çözüme yönelik gerçek ve kalıcı bir ilerleme sağlanana kadar Suriye’ye yönelik yaptırımları kaldırmayacağız veya Suriye’nin yeniden inşasına yönelik tutumumuzu değiştirmeyeceğiz” demişti.