ABD’de hapishanede olan Usame Bin Ladin’in sözcüsü serbest bırakıldı

ABD’li yetkililer, El Kaide’nin eski lideri Usame bin Ladin’in sözcüsü olan Adil Abdulmecid Abdulbari’yi (60) serbest bıraktı. ABD’de aldığı 25 yıllık hapis cezasının sonlarına yaklaşan Abdulbari, koronavirüse yakalanma riskinin yüksek olması nedeniyle, birkaç hafta içinde hiçbir kısıtlama olmaksızın İngiltere’ye geri dönecek.

ABD’li yetkililer, Usame bin Ladin’in eski sözcüsüne obezite teşhisi konduğu ve koronavirüse yakalanma riski yüksek olduğu için insani nedenlerden ötürü İngiltere’ye dönebilmesi amacıyla ABD’deki yüksek güvenlikli bir hapishaneden serbest bırakıldığını açıkladılar.

Şu an 60 yaşında olan Adil Abdulbari, 1998 yılında ABD’nin Kenya ve Tanzanya’daki büyükelçiliklerine düzenlenen ve 224 kişinin ölümüne, onlarca kişinin yaralanmasına neden olan bombalı saldırılara karıştığı için hapis cezasına çarptırıldı.

Abdulbari, 1999 yılında yakalandıktan sonra ABD’ye iade edildi. Abdulbari, 2015 yılında hapiste iken korkunç saldırılara karıştığını kabul ettiği bir anlaşma imzaladı ve 25 yıllık ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı.

Abdulbari, 285 ayrı terör eylemiyle ilgili suçla itham edildi. Sonunda bombalı saldırı düzenlemek ve yurtdışındaki Amerikan vatandaşlarını öldürmek üzere başkalarıyla komplo kurmak da dahil olmak üzere birtakım suçlamaları kabul etse de diğer suçlamaları reddetti.

El Kaide’nin eski lideri Usame bin Ladin adına propaganda çalışması yapmak üzere İngiltere’nin başkenti Londra’da bürolar kiralayan bir avukat olan Abdulbari’nin tutuklu kaldığı 16 yıllık uzun soruşturma süresi, hapis cezasına dahil edildi. Mısır asıllı olan Abdulbari, 1990’ların başında İngiltere’ye siyasi sığınma talebinde bulundu ve talebi kabul edildi.

Adil Abdulbari’nin, 28 Ekim 2020’de serbest bırakılması gerekiyordu. Fakat bir yargıç, geçtiğimiz çarşamba günü, obezite ve astım gibi sağlık sorunları olan Abdulbari’nin koronavirüse yakalanma riskinin yüksek olduğu gerekçesiyle insani nedenlerden ötürü cezasını tamamlamadan daha erken bir tarihte serbest bırakılabileceğine karar verdi.

İngiltere’de yayınlanan bazı gazetelerin haberlerine göre Abdulbari, İngiltere’ye geri dönene kadar tutulmak üzere şu an ABD’deki göçmenlik ve gümrük makamlarına ait bir tesiste bulunuyor.