ABD’de başkanlık yarışını Joe Biden’ın kazanmasına ilişkin Ankara’dan ilk yorum geldi

Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Kanal 7 yayınında yaptığı açıklamada, “Türkiye açısından bir şey değişmez. Beklentimiz, tek taraflı yaklaşımlardan uzak kalınması” dedi.

Fuat Oktay, Ankara’nın yeni Washington yönetiminden beklentilerini sıraladı.

Oktay özetle şunları söyledi:

“Herhangi bir ülkede seçim olduğunda, bizim için bir şey değişmez. İyi veya kötü olmaz. Türkiye’nin kendi menfaatleri ve dış politikası vardır. Biz kendi çıkarlarımıza göre dış politikamızı şekillendiririz. Türkiye açısından bir şey değişir mi? Değişmez. Bizim ABD ile olan ana konularımız vardır. Bizim ana konularımız şahıslarla ilgili de değildir.”

“Bizim konularımız neler diye baktığımızda terörle mücadeledir bizi ilgilendiren konulardan birisi diyen Oktay, şöyle devam etti:

“Gündemimizde FETÖ var. Bunun iadesini istemek kadar doğal bir şey yok. Bu anlamdaki baskımızı yoğunlaştırarak artıracağız. PKK/PYD olayı. Binlerce TIR’lık silah getirildi buraya. Her türlü kaynak sağlandı. Teröriste terörist diyebilmelisiniz. Suriye, Doğu Akdeniz, Irak, Azerbaycan, Kıbrıs bütün bunlar Türk-Yunan ilişkileri… Bizi doğrudan ilgilendiren konular. Yeni yönetimin tavrı bizi etkileyecektir. Bunu da biz yakından takip edeceğiz. Beklentimiz, tek taraflı yaklaşımlardan uzak kalınması.”