ABD, Zaho saldırısını kınadı; Sivilllerin öldürülmesi kabul edilemez

ABD Dışişleri Bakanlığı, Duhok’un Zaho ilçesine düzenlenen ve 9 kişinin ölümü, 30’dan fazla kişinin yaralanmasına neden olan saldırıyı kınadı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, yaptığı yazılı açıklamada, Zaho’da düzenlenen ve sivillerin ölümüne yol açan saldırıyı kınayarak, “Sivillerin öldürülmesi kabul edilemez. Tüm devletler, sivillerin korunması da dahil olmak üzere uluslararası hukuk kapsamındaki yükümlülüklerine saygı göstermelidir” dedi.

Kurbanların ailelerine başsağlığı, yaralılara şifa dileyen Price, “Irak Kürdistan Bölgesi de dahil olmak üzere Irak’ın egemenliği, güvenliği, istikrarı ve refahı için güçlü desteğimizi sürdürüyoruz” ifadelerini kullandı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, dün Rûdaw Washington muhabiri Roj Eli Zala’nın sorusunu yanıtlarken sivillerin hayatını kaybettiğine yönelik bilgilerin kendilerine ulaştığını belirtmişti.

“Olayı yakından takip edeceğiz” diyen Price, olaya ilişkin ayrıntılar belli olmadığı için Irak makamlarına danışmadan yorum yapmayacağını kaydetmişti.

Zaho’daki saldırıda 9 sivil öldü, 31 kişi yaralandı

Zaho ilçesi Derkar kasabasına bağlı Perex turistik köyü dün öğlen saatlerinde havan topları ile bombalandı.

Köye isabet eden dört top mermisi, 9 kişinin ölümüne, 31 kişinin de yaralanmasına neden oldu. Hayatını kaybedenlerin tamamının bölgeye piknik için giden Irak’lı turistler olduğu bildirildi.

Bölgede incelemelerde bulunan Irak Dışişleri Bakanı Fuad Hüseyin bombardımanın Türkiye tarafından yapıldığını belirterek, “Türkiye, Irak’taki askeri operasyonlarını durdurmalı, Irak halkından özür dilemeli, şehit ve yaralıların ailelerine tazminat ödemelidir” dedi.

Kürdistan Bölgesi yönetimi de saldırıyı sert bir dille kınadı.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı saldırıyla ilgili, “Türkiye gerçeğin açığa çıkması noktasında her türlü adımı atmaya hazırdır” açıklamasını yaptı.