ABD, Venezuela halkına çağrıda bulundu: Ordu’ya karşı çıkın

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, Venezuela ordu mensuplarına çağrıda bulunarak, Maduro’ya karşı çıkmalarını istedi.

Venezuela eski ulusal istihbarat servisi başkanı general Cristopher Figuera’ya uygulanan yaptırımların kaldırıldığı açıklaması ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence tarafından yapıldı.

Pence, yaptırımların Figuera’nın geçen hafta Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro’ya karşı gelerek muhalefet saflarına geçmesi nedeniyle kaldırıldığını ifade etti.

Pence, ayrıca Venezuela ordu mensuplarına da Figuera gibi Maduro rejimine karşı gelmeleri çağrısında bulundu.

Aylardır büyük bir siyasi kriz içinde bulunan Venezuela’da muhalefet, 30 Nisan’da askeri ve sivil bir darbe girişiminde bulunmuş ancak başarısız olmuştu.

Daha önce ne yaşanmıştı: 

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, Nicolas Maduro, Juan Guaido’nun “askeri darbe girişiminin” başarısızlıkla sonuçlanacağını ve muhalif liderin kendisine karşı orduyu yanına alamadığını söyledi. Televizyondan halka hitap eden Maduro, “Darbe girişiminin arkasındakiler adalete teslim edilecek” dedi.

Dün 100’den fazla kişinin yaralandığı çatışmalarda onlarca Ulusal Muhafız. muhalif eylemcilerle saf tutmuştu.

Guaido ise Maduro’nun ordunun denetimini yitirdiğinde ve barışçıl bir iktidar değişiminin yakın olduğunda ısrarlı.

Muhalif lider taraftarlarına bugün de sokağa çıkmaları çağrısı yaptı.

Guaido, ABD, İngiltere ve çoğu Latin Amerika ülkesi de dahil 50’den fazla ülke tarafından Venezuela’nın geçici lideri olarak tanınıyor.

Guaido: ‘Bu, geri dönüşü olmayan bir yol’

Venezuela’daki muhalif lider Juan Guaido, “Ülkenin 24 eyaleti de sokağa çıktı, bu geri dönüşü olmayan bir yol. Gelecek bizimdir, halk ve silahlı kuvvetler hükümet gaspını durdurmak için bir aradadır” dedi.

Ülkede sabah saatlerinde başlayan darbeye girişimine öncülük eden Guaido, destekçilerini sokağa çağırarak, hükümet değişiminin “geri döndürülemez” olduğunu savundu.

Guaido, zaman geçtikçe daha fazla kişinin sokağa çıktığını belirterek, “Bütün Venezuela sokakta” etiketiyle yaptığı paylaşımda, “Vakti geldi! Ülkenin 24 eyaleti de sokağa çıktı, bu geri dönüşü olmayan bir yol. Gelecek bizimdir, halk ve silahlı kuvvetler hükümet gaspını durdurmak için bir aradadır.”