ABD ve Almanya Irak’taki asker sayılarını azaltıyor

ABD Merkez Kuvvetler Komutanı Orgeneral Kenneth McKenzie, ABD’nin Irak’taki askerlerinin sayısını 5 bin 200’den 3 bine indirme kararı aldığını açıklarken, Almanya da benzer bir karar aldığını duyurdu.

General McKenziei, Bağdat’ta yaptığı açıklamada, “Irak kuvvetlerinin kaydettiği büyük ilerleme, Irak hükümeti ve Uluslararası Koalisyon’daki ortaklarımızla yapılan koordinasyon ve istişarenin ardından ABD, Irak’taki askeri varlığını bu ay 5 bin 200 askerden 3 bine düşürmeye karar verdi” ifadelerini kullandı.

Beyaz Saray önceki gün yaptığı açıklamada, çok yakın zamanda Irak’taki Amerikan askerlerinin sayısında yeni bir azaltma kararını ilan edeceğini bildirmişti. ABD askerleri İran’a bağlı milislerin yanı sıra saldırılarını giderek artıran IŞİD uyuyan hücrelerinin takibini üstleniyor.

Fransız haber ajansının (AFP) haberine göre, McKenziei, IŞİD ile mücadele koalisyonunun yeni komutanının görevi devralması münasebetiyle yaptığı konuşmada, ABD’nin Irak ordusunu ülkedeki aktif son IŞİD unsurlara karşı mücadelesinde desteklemeye devam edeceğini ve Suriye’de sınırlı askeri varlığını sürdüreceğini belirterek, “Irak ve Suriye’deki ortaklarımızla birlikte IŞİD’a karşı işbirliğimizi sürdürmeliyiz. Bu sınırlı varlık, Iraklı ortaklarımıza Irak’taki son örgüt kalıntılarını söküp atma konusunda yardım ve tavsiye vermeyi sürdürmeye imkân sağlıyor. Iraklı güçlerin bağımsız bir şekilde çalışacağına güveniyoruz. Süreç zordu ve büyük fedakarlıklar vardı. Ancak ilerleme büyüktü. Halen yapılması gereken işler var” dedi.

ABD ve Irak haziran ayında, Irak’taki Amerikan askerlerinin sayısını önümüzdeki aylarda azaltma hususunda mutabık kaldıklarını bildirmişti. Ayrıca Washington, ülkede kalıcı üs veya kalıcı askeri varlığını sürdürme niyetinin olmadığını vurgulamıştı.

2016 yılında, ABD Başkanı Donald Trump, seçim kampanyasında ülkeyi “bitmeyen savaşlardan” çekme vaadinde bulunmasına rağmen halen Afganistan, Irak ve Suriye’de az sayıda da olsa ABD askerlerinin varlığı devam ediyor. Trump, geçen ay Washington’da Irak Başbakanı Mustafa el-Kazimi ile yaptığı görüşmesinde de Irak’taki Amerikan askerlerini çekme sözünü yinelemişti.

ABD, 2014’te Irak topraklarının üçte birini işgal eden IŞİD ile mücadele için kurduğu Uluslararası Koalisyon kapsamında Irak’ta asker konuşlandırdı. Bağdat yönetiminin 2017’nin sonlarında IŞİD’e karşı zafer açıklamasından sonra ABD güçleri ve Uluslararası Koalisyon güçleri ülkedeki varlığını, yerel güçleri eğitme ve silahlı insansız hava araçlarıyla (SİHA) düzenlediği hava operasyonlarıyla IŞİD’ı engelleme gerekçesiyle sürdürdü.

2018’in sonlarına doğru, Irak’ta yaklaşık 5 bin 200 Amerikan askeri bulunuyordu. Amerikalı yetkililere göre, o tarihte bünyesinde 7 bin 500 asker bulunan Uluslararası Koalisyon güçlerinin büyük kısmını ABD askerleri oluşturuyordu.

Amerikan askerlerini ve Bağdat’taki yüksek korunaklı Yeşil Bölge’deki ABD’nin Bağdat Büyükelçilik binasını hedef alan onlarca füze saldırısı sonucu en az 3 Amerikan askeri, 1 İngiliz askeri ve 1 Irak askeri öldü. ABD’li yetkililer, bu saldırılarda Tahran’a yakın milisleri suçluyor.

Uluslararası Koalisyon Mart ayından bu yana güçlerini sessizce çekmeye devam ediyor. Koalisyon, Irak genelinde onlarca üsteki varlığını 3’e kadar düşürdü. ABD’li yetkililer bazı askerleri Bağdat, kuzeydeki Erbil ve batıdaki Ayn El-Esed Üssü’nde yeniden konuşlandırıyor ancak bu güçlerin çoğunluğu ülke dışına nakledildi. Yetkililer, bu çekilme planının IŞİD’ın yenilgisinden sonra uzun zamandır planlandığını ancak füze saldırıları ve koronavirüs salgını endişesi nedeniyle çekilmenin hızlandırıldığına işaret ediyor.

Almanya Irak’taki asker sayısını 500’e indirecek

Benzer şekilde, Alman hükümeti Irak görevine katılan asker sayısının üst sınırını 500’e indirme niyetini duyurdu. Almanya Bakanlar Kurulu, dün söz konusu azaltma kararını onayladı. Koalisyon bünyesinde 700 Alman askeri bulunuyordu.

Almanya, Uluslararası Koalisyon çerçevesinde görev yapan Tornado keşif uçaklarını geri çekmesinin ardından mevcut güçlerini azaltabilir. Almanya Savunma Bakanı Annegret Kramp Karrenbauer, “IŞİD koronavirüs salgını sırasında dahi terör faaliyetlerini sürdürüyor. Bu yüzden üzerindeki askeri baskı kalmalıdır” değerlendirmesinde bulundu.

Irak hükümetinin NATO misyonu aracılığıyla Iraklı güvenlik güçlerinin eğitiminin devam etmesini istediğini belirten Karrenbauer, ülkesinin misyon kapsamındaki asker sayısının yeni üst sınırıyla birlikte Irak’ın bu isteğine katkı sunacağını söyledi.