google-site-verification=1usixE-B3HJMBMACisUtbMj-Px8yiP9c7Ib7tmrlYV0

ABD: Türkiye’nin Kuzey Suriye’ye ‘güvenlik’ gerekçesiyle operasyon yapmasına ihtiyaç yok

Amerika ve Türkiye arasında Suriye’de olası bir güvenli bölge oluşturulmasına ilişkin görüşmeler devam ederken, Amerikalı bir yetkiliden konuyla ilgili açıklama geldi. Reuters’a konuşan yetkili Suriye’nin kuzeydoğusuna olası bir operasyonun Türkiye’yle görüşülmediğini belirtti, Ankara’nın güvenlik kaygılarını gidermek için böyle bir gerekçe ile operasyona ihtiyaç duyulmadığını söyledi.

Türk basınında bir süre önce yer alan haberde Milli Savunma Bakanlığı’ndan bir yetkilinin Ankara’nın Amerika ve Rusya’ya Suriye’nin kuzeydoğusunda Kürtlerin kontrolundaki bölgeye olası bir operasyonu görüştüğüne ilişkin sözlerine yer verilmişti.

Reuters haber ajansına konuşan ve ismini vermeyen Amerikalı yetkili ise “Amerika Suriye’nin kuzeydoğusuna Türkiye ile olası bir operasyonu görüşmüyor” dedi.

Türkiye, Suriye sınırında Fırat Nehri’nin doğusundaki bölgede Amerikan askerlerinin çoğunluğunun çekilmesinin ardından güvenli bölge oluşturmak istiyor. ABD ordusu Suriye’de IŞİD’e karşı mücadelede müttefiki olan Suriye Demokratik Güçleri’ne destek veriyor.

İlgili Haberler