ABD: Türkiye’nin Karabağ’daki pozisyonundan endişeliyiz

ABD Dışişleri Bakanlığı Avrupa ve Avrasya İlişkileri Müsteşar Yardımcısı Vekili Philip Reeker, Washington’un Türkiye’nin Dağlık Karabağ’da son çatışmadaki rolünden derin endişe duyduğunu belirtti.

ABD Kongresi’nin Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Komisyonu olarak görev yapan Helsinki Komisyonu üyelerine açıklamalarda bulunan Reeker, Washington’un Türkiye’nin Dağlık Karabağ’da son çatışmadaki rolünden duyduğu derin endişeyi dile getirdi.

Reeker, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türkiye’nin oradaki rolü ile ilgili soracak birçok sorumuz var. Türkiye’nin rolü, yabancı militanların transferinin tartışılması, silah teslimatları konusunda son derece kaygılıyız ve bu endişelerimizi dile getirdik. Bu konular endişe verici olup, Türkiye ve Rusya ile diyaloğumuzun bir parçası olmaya devam etmekte.”

Reuters’in haberine göre, Ankara’nın Azerbaycan’a silah satışları bu yıl altı kat artarak yalnızca Eylül ayında 77 milyon dolara yükseldi. Azerbaycan Türk silahlarının en büyük müşterisi oldu. Türkiye’nin ayrıca Suriye’den eğitimli paralı askerleri de Dağlık Karabağ’a gönderdiği bildirilmişti.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Türkiye’nin ürettiği SİHA’lar sayesinde “değeri 1 milyar doların üzerinde olan Ermeni mühimmatını imha ettiklerini” söyledi.

Ancak Aliyev, France 24 kanalına verdiği mülakatta, ellerinde kaç tane İHA ve SİHA olduğuna ilişkin soruya ise “Yeterince var” yanıtını verdi ve kesin bir sayı belirtmedi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı Dış İlişkiler Danışmanı ve Sözcüsü Hikmet Hacıyev de Axios’a yaptığı açıklamada, İsrail’den aldıkları “kamikaze” İHA’ların “çok faydalı olduğunu” ifade etti.

Azerbaycan’ın elindeki İHA ve SİHA’ların miktarına ilişkin herhangi bir resmi açıklama bulunmuyor.