ABD: Türkiye ve İran, Irak’ın egemenliğine saygı göstermeli

ABD Dışişleri Bakanlığı, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ile İran’ın Ordusunun Irak Kürdistan Bölgesi topraklarında düzenledikleri askeri operasyon ve top atışlarına ilişkin yapılan açıklamada, “Söz konusu girişimlerden haberdarız ve yakından izliyoruz. 

İran yönetimi Irak’ın egemenliğine saygı göstermelidir. Ülkenin içişlerine müdahaleye de son vererek istikrarsızlığa neden olacak her türlü girişimden de uzak durmalıdır” ifadelerine yer verildi.

Türkiye Milli Savunma Bakanlığı 17 Haziran’da Kürdistan Bölgesi toprakları içerisindeki Haftanin’de PKK’ye yönelik “Pençe Kaplan” adıyla operasyon başlattığını duyurdu.

Operasyon kapsamında sınırdan 30 kilometre kadar içeri gelen TSK unsurlarının 24 tepede üstlendiği belirtiliyor.

Operasyonlar kapsamında gerçekleştirilen bombardımanlarda 19 Haziran günü Şeladize kasabasına bağlı Sida köyünde 4 sivil hayatını kaybetti. Ayrıca sınırda bazı köyler de boşaltılmak zorunda kaldı.

Operasyonlar sürerken 1 Temmuz’da Irak Sınır Muhafızları Zaho sınırındaki Kela Şabanike, Siyae Bena ve Kela Dêrê tepelerine konuşlandı.

Öte yandan İran ordusuna ait birlikler Rojhılat sınırında bulunan Haci Omeran’ın sınır bölgesindeki Doli Alane, Keli Xezale ve Berdesoran alanlarına top atışı yapmış, saldırı sonucu bir çoban yaralanmıştı.

2012 yılından bu yana Kürdistan Bölgesi ile Rojhılat sınırlarında bulunan dağ ve tepelikler de İran’a ait askeri üsler bulunuyor.