ABD: Suriye’deki düzmece seçimleri tanımayacağız

U.S. Ambassador to Canada Kelly Craft speaks about NAFTA and Canada-US relations at an Empire Club meeting in Toronto on Wednesday, April 4, 2018. THE CANADIAN PRESS/Chris Donovan

ABD’nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Craft, Suriye’de rejimin 2021’de yapmayı planladığı “düzmece” seçimlerin BM Güvenlik Konseyi (BMGK) kararı ile uyumlu olmadığı sürece ne ABD ne de uluslararası toplum tarafından tanınacağını söyledi.

Kelly Craft, BMGK’de yaptığı konuşmada, Suriye’de rejime ve Rusya’ya anayasanın hazırlanmasında ilerleme kaydedilmesi çağrısı yaptı.

Rejimi Anayasa Komitesi’nin çalışmalarını ertelemek ve 2021’de “düzmece” başkanlık seçimleri için zaman kazanmaya çalışmakla suçlayan Craft, “Suriye’deki seçimler BMGK’nin 2254 sayılı kararı ile uyumlu olmadığı sürece ne ABD ne de uluslararası toplumca tanınacak” dedi.

Türkiye’nin BM Daimi Temsilcisi Feridun Sinirlioğlu da Suriye’deki insani durumun süren çatışmalar ve yeni tip coronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle kötüye gitmeye devam ettiğine dikkati çekti.

Sinirlioğlu BMGK’ye, kapanan Babüsselame sınır kapısını insani yardımların girişine tekrar açması çağrısı yaptı.