ABD: SDG’nin kontrolündeki kamp ve hapishanelerde tutulan IŞİD’liler bölge için güvenlik tehdidi

ABD’nin IŞİD’e Karşı Mücadelede Uluslararası Koalisyon Özel Temsilcisi John Godfrey, Rojava’da SDG’nin kontrolü altındaki kamp ve hapishanelerde tutulan binlerce IŞİD’linin bölge için bir güvenlik tehdidi oluşturduğunu söyledi. 

Yakın zamanda Irak, Kürdistan Bölgesi ve Rojava’ya yaptığı ziyaretin ardından ülkesine dönen John Godfre IŞİD’in Irak ve Suriye’deki kötüleşen ekonomik koşullardan kendini yeniden yapılandırmak için yararlanmaya çalıştığını söyledi. 

John Godfrey, gazetecilere verdiği demeçte, “Hem Irak hem de Suriye’de sürekli olarak duyduğum bir şey, yoksulluk, eşitsizlik ve adaletsizliğin birçok genci IŞİD de dahil olmak üzere terörist gruplara katılmaya itmeye devam etmesidir” dedi. 

 Godfrey, Irak ve Kürdistan Bölgesi’ndeki müttefiklerinin de IŞİD’in “ekonomik krizden en çok etkilenen bölgelerde varlığını yeniden oluşturmak veya varlığını yeniden oluşturmaya çalışmak için bu ekonomik durumdan aktif olarak yararlanmaya çalıştığını” söylediğini belirtti. 

Rojava’daki IŞİD’li ailelere de değinen Godfrey, kamp ve hapishanelerde tutulan binlerce IŞİD’linin büyük bir güvenlik tehdidi oluşturduğunu kaydetti. Godfrey, ABD’nin bugüne kadar toplam kendi vatadaşı olan 28 Amerikalıyı ülkesine geri getirdiğini bunlardan 12’sinin yargılandığını aktardı. Irak, Aralık 2017’de Musul’un tamamen alınması ile IŞİD’e karşı zafer ilan etti, ancak örgüt özellikle Kürdistran Bölgesi idaresi dışındaki tartışmalı bölgelerde ve Irak’ın batısındaki kırsal, dağlık bölgelerde faaliyet yürütüyor. 

 Demokratik Suriye Güçleri (SDG) de Mart 2019’da da ABD’nin öncülüğündeki uluslararası koalisyonun desteği ile Bağuz’daki son IŞİD kalesini düşürdü. Bu bölgelerde yakalanan binlerce IŞİD’li ve aileleri, SDG’nin kontrolündeki kamplara ve gözaltı merkezlerine transfer edildi.

 Ancak tahminen 43 bin erkek, kadın ve çocuktan oluşan bu topluluğun varlığı Rojava Özerk Yönetimi üzerinde büyük bir yük oluşturuyor. İnsan hakları grupları, kamplardaki korkunç koşullar ve yoksul sakinler arasında radikalleşme potansiyeli konusunda defalarca uyardı. 

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken de Roma’da düzenlenen IŞİD’le Mücadele Uluslararası Koalisyon toplantısında müttefiklerine, Rojava’da SDG’nin gözetiminde bulunan kamplarda tutulan vatandaşlarını geri almalarını istedi. Blinken, 2 bini yabancı 10 bin IŞİD’linin tek bir yerde gözaltında tutulmasının sakıncalarına dikkat çekti.