ABD Savunma Bakanlığı: SDG ile bölgede ortak hareket edilecek!

ABD Savunma Bakanlığı resmi web sitesinden yayınlanan açıklamada, Suriye’de pozisyonun güncellendiği ve SDG ile bölgede ortak hareket edileceği duyuruldu.

ABD Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Suriye’de SDG ile pozisyonun güncellendiği ve ortak hareket edileceği bildirildi.

“YENİDEN BAŞLADIK”

ABD Müşterek Operasyon Komutanı General Robert White’ın Irak’ta önceki gün gerçekleştirdiği basın toplantısına atıfta bulunularak yapılan açıklamada, Suriye Demokratik Güçleri SDG ile ortak operasyonların yeniden başlatıldığı belirtildi.

Suriye ve Irak’ta halen 11 bin IŞİD’li olduğu düşünülüyor

General White, ABD kuvvetlerinin IŞİD’in Suriye petrol sahalarını ele geçirmemesi için önlem amaçlı Suriye’de bulunduğuna dikkat çekerek, “Suriye ve Irak’ta halen 11 bin IŞİD’li olduğu düşünülüyor ancak etki alanları sınırlı. Bunlar marjinal alanlara zorlandılar ve fon kaynakları kesildi. Ancak grup, Suriye’deki kaotik durumdan faydalanmak istiyor. Bunların tekrardan güçlenmesine izin vermemeliyiz. IŞİD üzerinde baskımızı devam ettirip bunları ortadan kaldırmalıyız” ifadelerini kullanmıştı.

ESPER: SDG İLE ORTAKLIĞIMIZ SÜRECEK

ABD Savunma Bakanı Mark Esper, geçtiğimiz hafta YPG öncülüğündeki SDG desteğini devam ettireceklerini ifade etmişti. Esper, “SDG ile ortaklığımız devam edecek. Onlara yardımlarımız sürüyor. SDG, IŞİD’İn yeniden güçlenmesinin engellenmesinde önemli bir rolü var” sözlerini kullanmıştı.