ABD Savunma Bakanı Mattis, Trump’ın Suriye kararından sonra görevi bırakıyor

ABD Başkanı Donald Trump, Savunma Bakanı James Mattis’in Şubat ayının sonunda emekli olacağını açıkladı.

Trump, Mattis’in yerine gelecek ismi açıklamadı ama görevlendirmenin yakında yapılacağını duyurdu.

Mattis’in görevden ayrılma kararı, Trump’ın 2 bine yakın ABD askerini Suriye’den geri çekmeye başladığı günlerde geldi.

Savunma Bakanı Trump’a verdiği istifa mektubunda “Sizin görüşlerinize daha yakın çizgideki bir Savunma Bakanıyla çalışmaya hakkınız var” ifadelerini kullandı.

‘Trump ile görüş ayrılıkları oldu’

ABD Başkanı, Twitter hesabından paylaştığı mesajında Mattis’in “şeref derecesiyle” emekli olacağını kaydetti.

Reuters’a konuşan Beyaz Saray’dan üst düzey bir yetkili ise, Trump ve Mattis’in Perşembe günü yaptıkları ikili gürüşmede bazı konularda görüş ayrılığına düştüğünü öne sürdü.

Mattis de mektubunda, görüşlerinin “ortak savunma için tüm Amerikan gücünün kullanılması” ve “tüm ortaklara saygı duyulması” üzerine kurulu olduğunu vurguladı.

Mektup şöyle devam etti:

“Bu ve bazı diğer konularda sizin görüşlerinize daha yakın bir Savunma Bakanı’yla çalışmaya hakkınız var. Bu nedenle benim için doğru olanın geri çekilmek olduğunu düşünüyorum.”

Trump Suriye’de Irak Şam İslam Devleti’ni (IŞİD) mağlup ettikleri gerekçesiyle Suriye’den askerlerini çekme kararı sonrası ülkesinde hem Demokratler hem de bazı Cumhuriyetçilerden tepki çekmişti.

Kararı eleştirenler, Trump’ı IŞİD’e karşı mücadelede ABD’nin sahadaki ortakları olan Kürt grupları bölgede kaderine terk etmekle suçlamıştı.