ABD Savunma Bakanı Mark Esper: Türkiye’nin sorumsuz ve fevri tek taraflı eyleminin muhtemel sonuçlarından Erdoğan sorumludur

ABD Savunma Bakanı Mark Esper, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeydoğusuna yönelik askeri harekatına ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.Quote Message: ABD ile uluslararası toplumun karşı çıkmasına ve tekrarladığı uyarılara rağmen Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan Suriye’nin kuzeyine tek taraflı işgal emri verdi, bu durum geniş çaplı can kayıplarına, mültecilere, yıkıma, güvensizlik ortamına ve ABD askeri güçlerinin artan bir tehditle karşı karşıya gelmesine neden oldu.

ABD ile uluslararası toplumun karşı çıkmasına ve tekrarladığı uyarılara rağmen Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan Suriye’nin kuzeyine tek taraflı işgal emri verdi, bu durum geniş çaplı can kayıplarına, mültecilere, yıkıma, güvensizlik ortamına ve ABD askeri güçlerinin artan bir tehditle karşı karşıya gelmesine neden oldu.Quote Message: Bu kabul edilemez saldırı aynı zamanda Suriye’de “IŞİD’i yenilgiye uğratma” konusundaki başarılı çok uluslu hedefi zayıflattı ve pek çok tehlikeli IŞİD tutuklusunun serbest kalmasına yol açtı.

Bu kabul edilemez saldırı aynı zamanda Suriye’de “IŞİD’i yenilgiye uğratma” konusundaki başarılı çok uluslu hedefi zayıflattı ve pek çok tehlikeli IŞİD tutuklusunun serbest kalmasına yol açtı.Quote Message: Türkiye’nin sorumsuz eylemleri nedeniyle ABD güçlerinin Suriye’nin kuzeyinde karşılaştığı risk kabul edilemez bir düzeye ulaştı. Aynı zamanda daha geniş çaplı bir çatışmanın içine çekilme riskiyle karşı karşıyayız. Bu nedenle ABD Başkanı’nın talimatıyla Savunma Bakanlığı, ABD askeri personelini Suriye’nin kuzeydoğusundan planlı şekilde çekmektedir.

Türkiye’nin sorumsuz eylemleri nedeniyle ABD güçlerinin Suriye’nin kuzeyinde karşılaştığı risk kabul edilemez bir düzeye ulaştı. Aynı zamanda daha geniş çaplı bir çatışmanın içine çekilme riskiyle karşı karşıyayız. Bu nedenle ABD Başkanı’nın talimatıyla Savunma Bakanlığı, ABD askeri personelini Suriye’nin kuzeydoğusundan planlı şekilde çekmektedir.Quote Message: Türkiye’nin tek taraflı eylemi sorumsuz ve fevridir. IŞİD’in yeniden dirilme ihtimali, olası savaş suçları ve büyüyen insani kriz de dahil olmak üzere bunun sonuçlarının tüm sorumluğu Cumhurbaşkanı Erdoğan’a aittir. Bundan ülkelerimiz arasındaki ikili ilişki de zarar görmüştür.”

Türkiye’nin tek taraflı eylemi sorumsuz ve fevridir. IŞİD’in yeniden dirilme ihtimali, olası savaş suçları ve büyüyen insani kriz de dahil olmak üzere bunun sonuçlarının tüm sorumluğu Cumhurbaşkanı Erdoğan’a aittir. Bundan ülkelerimiz arasındaki ikili ilişki de zarar görmüştür.”Quote Message: Gelecek hafta Brüksel’de NATO’yu ziyaret edecek ve diğer NATO müttefiklerini, Türkiye’nin bu korkunç eylemlerine karşılık olarak kolektif ve tek tek diplomatik ve ekonomik önlemler almaları konusunda zorlayacağım.

Gelecek hafta Brüksel’de NATO’yu ziyaret edecek ve diğer NATO müttefiklerini, Türkiye’nin bu korkunç eylemlerine karşılık olarak kolektif ve tek tek diplomatik ve ekonomik önlemler almaları konusunda zorlayacağım.