ABD Savunma Bakanı Esper: Kuzey Suriye’nin Deirezzor bölgesine zırhlı araç sevkiyatı yapılacak

ABD Savunma Bakanı Mark Esper, Deirezzor bölgesindeki pozisyonlarını güçlendirmek için bazı adımlar atacaklarını söyledi. Esper bu kapsamda söz konusu bölgeye zırhlı askeri araçlar göndereceklerini duyurdu.

Esper ayrıca kamplardan kaçan IŞİD ile bağlantılı kişilerin Türkiye tarafından kendilerine verildiği bilgisini kaydetti.

Trump yönetimi, Suriye’de petrol bölgelerinin güvenliğini sağlayacaklarını ve petrolden elde edilen gelirin bir kısmının Kürtlere verilebileceğini açıklamıştı.

Esper geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, Kuzey Suriye’deki bazı Amerikan birliklerini bölgedeki petrol yataklarını korumak amacıyla burada bırakabileceklerini açıklamıştı.

Afganistan ziyaretinde basın mensuplarına konuşan Esper, henüz konuyla ilgili alınmış bir karar olmadığını, ancak bölgedeki petrol yataklarının IŞİD’in eline geçmesini önlemek amacıyla, birliklerin buradaki görevlerine devam etmesi olasılığını gözden geçirdiklerini söylemişti.

Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham ise, ABD Savunma Bakanlığı’nın Suriye’deki petrol kaynaklarını korumak için plan hazırlığında olduğunu belirtmişti.