ABD: Şam’la normalleşmeyi desteklemiyoruz

ABD Dışişleri Sözcü Yardımcısı Vedant Patel, “Şam’la normalleşmeyi desteklemiyoruz ve başkalarının da normalleşmesine karşıyız” dedi.

Patel, bazı Arap ülkeleri dışişleri bakanlarının Ürdün’de Suriye Dışişleri Bakanı ile toplantı düzenlemesi konusundaki kaygılarını bu ülkelere ilettiklerini ancak bu görüşmede ABD’nin daha önce ortaya koyduğu bazı önceliklerin de gündeme geldiğini söyledi.

Patel, dün günlük basın toplantısında, Suudi Arabistan, Mısır, Irak ve Ürdün dışişleri bakanlarının Ürdün’ün başkenti Amman’da Suriye Dışişleri Bakanı Faysal el-Mikdad ile bir araya gelmesini değerlendirdi.

Sözcü Yardımcısı Patel, “1 Mayıs’ta Ürdün’deki toplantıya ilişkin kaygılarımızı Ürdün ve diğerlerine ilettik. Esad rejiminin bu tür bir açıklamayı hak etmediğini düşünsek de Ürdün ve diğerlerinin bu süreçte ABD’nin bazı önemli önceliklerini benimsediklerini belirtmek istiyorum, ancak yine de Şam’la normalleşmeyi desteklemiyoruz ve başkalarının da normalleşmesine karşıyız” diye konuştu.

Ürdün, Suudi Arabistan, Mısır, Irak ve Suriye Dışişleri Bakanları 1 Mayıs’ta Amman’da bir araya gelmişti.

Basına kapalı toplantının ardından yayımlanan sonuç bildirgesinde, “Suriyeli mültecilerin gönüllü ve güvenli şekilde ülkelerine dönmelerinin öncelikli mesele olduğu” kaydedilmişti.