ABD, Rusya’yı Suriye’nin kimyasal silah kullanmasını örtbas etmesine yardımcı olmakla suçladı

Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü’nün (OPCW) ABD temsilcisi Kenneth Ward, Moskova yönetiminin sorumluların tespiti için araştırma yapan kimyasal silah örgütünün çalışmalarını baltaladığını ifade etti.

Örgütün Lahey’deki yıllık toplantısında konuşan Ward, “Maalesef Rusya Federasyonu bu örtbasta merkezi bir rol oynuyor. Rusya ve Suriye bizimle oturuyor olabilir ama temel olarak bizden çok uzaktalar. Kimyasal silahlara kucak açmaya devam ediyorlar” dedi.

Rusya’nın OPCW’deki temsilcisi Aleksander Şulgin ise iddiaların asılsız olduğunu söyledi.

Moskova yönetimi, örgütün 2018’de Şam yakınlarındaki bir saldırıda klor gazı kullanıldığını tespit eden 1 Mart tarihli raporun bulgularıyla oynandığının kanıtı olarak OPCW’nin iki eski çalışanı tarafından sızdırılan bir belge ve e-postayı gösteriyor.

Suçlamaları reddeden Suriye ve Rusya, Duma’da kimyasal saldırı yapılmadığını ve OPCW’nin raporunun Batı’nın askeri müdahalesine gerekçe olacak şekilde yeniden düzenlendiğini savunuyor.

Başkent Şam yakınlarındaki Duma’da 7 Nisan 2018’deki saldırıda en az 40 kişi hayatını kaybetti.

ABD, İngiltere ve Fransa 8 yıldır süren iç savaşta Suriye yönetimine karşı en büyük askeri harekata imza atarak Şam’a ait hedefleri füzeyle vurdu.

Rusya, 2017’de BM-OPCW Ortak Araştırma Mekanizması’nın yetki süresinin uzatılmasını veto etti.

OPCW’nin 2018’de kurulan kendi Araştırma ve Teşhis Ekibi (IIT) Suriye’deki saldırılarda kimlerin rol aldığıyla ilgili araştırma yapıyor.

Ekibin ilk raporunu 2020’de yayımlaması bekleniyor.