ABD, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik işgal hareketinin “her an başlayabileceğini” duyurdu

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, cuma günü yaptığı açıklamada Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmek için yeterli gücü topladığını; ülkenin geniş kesimlerini kapsayacak bir işgal hareketine “artık her an başlayabileceğini” söyledi.

Beyaz Saray’da gazetecilere açıklamalarda bulunan Sullivan, net bir kanıt veya göstergelerle ilgili bir detay vermeden, Ukrayna’daki Amerikalıların ülkeyi en fazla 24 ile 48 saat arasında terk etmesi gerektiği uyarısında bulundu. Rusya’nın saldırısına bir hava bombardımanı veya füze saldırısıyla başlama ihtimalinin olduğunu; bunun da ülkeden çıkışları zorlaştırabileceğini belirtti:

“ABD istihbaratı, elindeki bilgilere dayanarak Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in işgale Pekin’deki Kış Olimpiyatları bitmeden, yani 20 Şubat’tan önce başlayabileceğine inanıyor. Ukrayna’nın başkenti Kiev’e yönelik hızlı bir saldırı da mümkün.”

Sullivan, Putin’in işgal emrini verip vermediğinin netleşmediğini ancak bunun ihtimal dahilinde olduğunu söyledi:

“Başkan Joe Biden, krizin çözümü için Putin’le bir telefon görüşmesi yapmanın yollarını arayacak. Elimizde son kararın verildiğine; başlama emrinin verildiğine dair net bir bilgi yok. Ancak 100 binden fazla askerin sınıra konuşlandırıldığı Ukrayna’nın işgali hareketi, ülkenin büyük kesimlerini ve hatta başkent Kiev’i kapsayabilir.”

Rusya Dışişleri Bakanlığı: Batı ülkeleri yanlış bilgi yayıyor

Rusya Dışişleri Bakanlığı, bu açıklamalara yanıt vermekte gecikmedi. Bakanlıktan yapılan açıklamada “Batı ülkeleri basının da yardımıyla, Moskova’nın Ukrayna’yı işgal etme planları yaptığına yönelik yanlış bilgiler yayıyor. Batı ülkeleri kendi agresif hareketlerinden dikkatleri başka yöne çekmeye çalışıyor.” denildi.

Açıklamaların hemen ardından, Rusya tarafı, Putin ve Biden’ın cumartesi günü bir telefon görüşmesi yapacağını açıkladı. Kremlin Sözcüsü Dimitry Peskov, Putin’in Macron’la da aynı gün konuşacağını belirtti.

ABD Başkanı Biden’ın, cuma günü Ukrayna sınırındaki gerilimi görüşmek üzere Kanada Başbakanı Justin Trudeau, Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Almanya Başbakanı Olaf Scholz ve İngiltere Başbakanı Boris Johnson da dahil olmak üzere birçok liderle video konferans görüşmesi yaptı.

Biden, sorunun diplomatik çözümü için çaba harcayacağını söylerken diğer liderler de “Ukrayna’nın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne olan bağlılıklarını” yineledi.

Biden, ABD vatandaşlarına Ukrayna’yı terk etme çağrısı yaptı

Sullivan’ın bilgilendirme toplantısı, ABD Başkanı Joe Biden’ın yaptığı konuşmanın ardından geldi.

ABD Başkanı Joe Biden, Ukrayna’daki vatandaşlarına seslenerek Rusya’nın artan askeri hareketliliği nedeniyle ülkeden derhal ayrılması çağrısında bulundu.

Moskova yönetiminin Ukrayna’yı işgal etmesi durumunda, ülkede kalan ABD’lilerin tahliyesi için birlik göndermeyeceğini ifade eden Biden, bölgede işlerin “hızlıca karışabileceği” konusunda uyarıda bulundu.

Rusya, sınır bölgesine 100 binden fazla asker yığmasına rağmen, Ukrayna’nın işgal edileceği yönündeki iddiaları ısrarla reddediyor.

Ancak Moskova, komşusu Belarus ile birlikte büyük çaplı ortak askeri tatbikatlara başladı. Ukrayna ise Rusya’yı deniz erişimini engellemekle suçladı.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Perşembe günü yaptığı açıklamada Avrupa’nın yıllardır karşılaştığı en büyük güvenlik kriziyle karşı karşıya olduğunu söyledi.

‘Amerikalılar ve Ruslar birbirine ateş açarsa bu dünya savaşına yol açar’

NBC News’e konuşan Başkan Biden, “Amerikan vatandaşları derhal ülkeden ayrılmalı” dedi.

Dünyanın en büyük ordularından biriyle uğraştıklarını belirten Biden, “Oldukça farklı bir durum ve işler hızlıca karışabilir” diye konuştu.

Kendisine yöneltilen ABD’nin hangi senaryoda ülkedeki vatandaşlarını kurtaracağı yönündeki soruya ise Biden “Hiçbir senaryoda. Amerikalılar ve Rusya birbirine ateş açarsa bu dünya savaşına yol açar. Her zaman olduğumuzdan çok daha farklı bir dünyadayız” dedi.

Biden

ABD Dışişleri Bakanlığı da Ukrayna’daki Amerikalıların derhal ülkeyi terk etmesini istedi.

Reuters haber ajansi, üst düzey ABD’li yetkililere dayandırdığı haberinde ABD’nin polonya’ya 3 bin asker daha göndereceğini haberleştirdi.

Avrupa ülkeleri de Ukrayna’ya seyahat uyarısı yaptı

İngiltere, vatandaşlarına Ukrayna’ya zorunlu haller dışında seyahat etmeme ve ülkedeki vatandaşlarına da orayı terk etme tavsiyesinde bulundu. Hükümetin açıklamasında “Ukrayna sınırlarında Ocak ayında bu yana artırılan Rusya güçleri, askeri hareket tehdidini artırıyor” ifadelerine yer verildi.

Hollanda’nın Kiev Büyükelçiliği de, Ukrayna’daki Hollandalılara, zorunlu haller dışında kesinlikle ülkeyi terk etmelerini tavsiye etti. Ukrayna’dan ayrılmak isteyen Hollandalılar için ülkenin batısında bir destek noktası oluşturulacak. Norveç Dışişleri Bakanlığı da, Ukrayna’daki “ciddi ve öngörülemeyen güvenlik durumundan dolayı” vatandaşlarının ülkeyi terk etmesi ve zorunlu haller dışında ülkeye seyahat etmeleleri çağrısı yaptı. Estonya da Ukrayna’daki vatandaşlarına ülkeyi terk etmeleri tavsiyesinde bulundu.

Öte yandan dünya liderleri de tırmanan Ukrayna gerilimini azaltabilmek için diplomasi trafiğindeydi.

Moskova ve Kiev yönetimleri, Perşembe günü geç saatlerde Fransız ve Alman yetkililerle Ukrayna’nın doğusundaki çatışmaları sona erdirmeyi amaçlayan görüşmelerin ilk gününde herhangi bir ilerleme sağlayamadıklarını duyurdu.

İngiliz Başbakan Boris Jonhson ise “güçlü caydırıcılık” ve “sabırla sürdürülecek diplomasi” ile krizden bir çıkış yolu bulunabileceğini ancak risklerin “çok yüksek” olduğunu söyledi.

Brüksel’de NATO Genel Sekreteri Jeans Stoltenberg ile bir basın toplantısı düzenleyen Johnson, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmeye yönelik henüz bir karar almadığını düşündüğünü belirtti ve “Ancak bu da çok yakın bir zamanda kötü şeyler gerçekleşmeyecek anlamına gelmez” dedi.

‘Rusya deniz trafiğini engelliyor’

Rusya’nın hem Karadeniz’de hem de Azak Denizi’ndeki deniz tatbikatları gelecek hafta başlayacak. Moskova, top ve füze atışları için de denizcilik uyarısında bulundu.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmytro Kuleba, Azak Denizi’nin tamamen kapatıldığını ve Rus kuvvetleri tarafından Karadeniz’e erişimlerinin neredeyse tamamen kesildiğini söyledi.

ABD’nin Ukrayna Büyükelçiliği de Rusya’nın askeri tatbikatlar bahanesiyle Ukrayna’nın deniz egemenliğini kısıtladığını savunduğu bir Twitter paylaşımı yaptı ve “Rusya, Ukrayna ekonomisi için hayati önem taşıyan deniz trafiğini engelliyor” ifadelerini kullandı. BBC, iznews