“ABD Rojava’daki sivil personelini Erbil’e tahliye etti”

TSK’nın hava harekatının yoğunlaştırması üzerine ABD’nin Rojava’daki sivil personelini başkent Erbil’e tahliye ettiği ileri sürüldü.

Al Monitor’dan Amberin Zaman’ın haberine göre, TSK’ya ait savaş uçakları, dron ve topçu birliklerin Rojava’daki SDG mevzileri ile birlikte başta petrol tesisleri, elektrik santralleri ve askeri tesisler olmak üzere kritik sivil altyapıyı hedef aldıktan sonra diplomatlar da dahil olmak üzere tüm ABD sivil personeli Erbil’e tahliye edildi.

Çatışma bölgelerinde faaliyet gösteren bir yardım kuruluşu olan Free Burma Rangers’ın kurucusu David Eubank, Pazar gününe kadar Rojava’da çalışıyordu. David Eubank, bölge halkının devam eden Türkiye saldırıları nedeniyle “terörize edildiğini” ve ABD tarafından derinden “ihanete” uğradığını hissettiğini belirtti. Sivil  bölgelerin hedef alınıp alınmadığı sorusuna Eubank, “Kesinlikle” yanıtını verdi.

Al-Monitor’a konuşan bir bölge yetkilisi, Amerikalıların şu an Erbil’de olduğunu doğruladı.

Konuyla ilgili Al-Monitor’a bilgi veren bir Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, “Savunma Bakanlığı’nın da belirttiği gibi, Suriye’deki son hava saldırıları orada çalışan ABD personelinin güvenliğini doğrudan tehdit ediyor” dedi.

Sözcü, ABD personelinin “Suriye’nin kuzeydoğusundan” ayrıldığını doğrulamayı reddetti ve “Genel bir politika olarak personel hareketi hakkında yorum yapmıyoruz” ifadelerini kullandı.

Daha önce Türkiye saldırı tehdidinde bulunduğunda, koalisyon birlikleri tehlike altındaki bölgelerden geçerken araçlarında büyük ABD bayrakları dalgalandırarak güç gösterisi yapıyordu. Ancak bu defa böyle bir gösteri olmadı.

Sözcü, Al-Monitor’un ABD’nin Ankara ile Suriye Demokratik Güçleri (SDG) arasında Türkiye’nin kara harekatını engellemek için arabuluculuk yapıp yapmadığına ilişkin sorusuna ABD’nin özel diplomatik görüşmeler hakkında yorum yapmadığını söyleyerek yanıt vermedi. Al-Monitor’a bilgi veren ilgili kaynaklar, Türkiye’nin tüm arabuluculuk çabalarını reddettiğini ve savaş yoluna girdiğini söyledi.

SDG Komutanı Mazlum Kobani, basında çıkan haberlerin aksine, Suriye’deki Rus kuvvetlerinin komutanı  Alexander Chayko’nun son görüşmelerinde kendisinden herhangi bir talepte bulunmadığını, ancak Ruslara ateşkes şartlarına uymalarını söylediğini belirtmişti.

Ekim 2019’da Türkiye’nin Rojava’ya yönelik harekatının son bulması için Rusya’nın aracılık ettiği bir anlaşma imzalanmıştı.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Al-Monitor’a “Suriye’deki toplulukların yaşamlarını daha da istikrarsızlaştıran ve Küresel Koalisyon’un IŞİD’e karşı güçlükle kazandığı ilerlemeyi riske atan askeri harekata şiddetle karşıyız” dedi.

Sözcü şöyle devam etti:

“Türkiye’ye ve yerel Suriyeli ortaklarımıza, tırmanışın [IŞİD’i yenme] hedeflerimiz ve sınırın her iki tarafındaki siviller üzerindeki etkisine ilişkin ciddi endişelerimizi sürekli olarak ilettik.”

Ankara, 13 Kasım’da İstanbul’da altı sivilin hayatını kaybettiği İstanbul’daki bombalı saldırının arkasında SDG’nin bileşeni YPG ve “PKK müttefiklerinin” olduğunu belirterek 20 Kasım’da Kobani başta olmak üzere DSG kontrolündeki bölgeleri yoğun şekilde bombalamaya başladı.