‘ABD politikasını gerçeğe uyarlamada 40 yıllık başarısızlık’

İran Dışişleri Bakanı Zarif, Trump’ın İran’a yönelik açıklamalarına Twitter’dan verdiği yanıtla ABD’ye politikalarını tekrar gözden geçirme çağrısında bulundu

ABD Başkanı Donald Trump, İran’daki İslami devrimin 40’ıncı yılı kutlamalarında Twitter’dan yaptığı açıklamada, “40 yıllık yolsuzluk, baskı ve terör. İran’daki rejim sadece 40 yıllık bir başarısızlık üretti. İran halkı daha parlak bir geleceği hak ediyor” ifadesini kullandı.

ABD Başkanı’na Twitter üzerinden yanıt veren İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif  ’40 yıllık başarısızlık’ etiketiyle yaptığı açıklamada:

“İran’ın asla teslim olmayacağını kabul etmekte, ABD politikasını gerçeğe uyarlamada, İran’ı kan ve servet yoluyla istikrarsızlaştırmada 40 yıllık başarısızlık. Donald Trump’ın, 40 yıllık yanlış seçimlerden sonra ABD’nin başarısız politikalarını gözden geçirme zamanı geldi.”

Konuyla ilgili  Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton da Beyaz Saray’ın Twitter hesabından, İran’ın kendi halkını ve bölgesindeki ülkeleri “terörize” ettiğini öne sürerek, şunları söylemişti:

“İran, kürenin her yerindeki insanların gözünü korkutmak için hala nükleer silahlar elde etme peşinde. Belki de en kötüsü İran halkı ciddi sıkıntı çekiyor, işsizlik oranı rekor seviyelerde, enflasyon tüm zamanların en üst seviyesinde ve İran yerel parası yerlerde sürünüyor. Bundan sonra kutlayacak çok fazla yıl dönümünüzün kaldığını sanmıyorum.”