ABD: Ortadoğu’da çatışma istemiyoruz ama İran’ın ABD’ye saldırmasının yanına kar kalmaz!

ABD Dışişleri Bakanlığı İran Özel Temsilcisi Brian Hook, Irak’taki İran destekli grupların hedef alındığı hava harekatına ilişkin, “Ortadoğu’da çatışma istemiyoruz ama İran’ın bölgedeki vekilleri üzerinden ABD’ye saldırmasının yanına kar kalmasına da izin vermeyiz” dedi.

Brian Hook, Kerkük’teki K1 askeri üssene Cuma günü düzenlenen ve bir ABD’li personelin öldüğü füze saldırısının ardından İran destekli grupların hedef alındığı harekatı değerlendirdi.

Amerikalı yetkili, operasyon için “Irak’taki Amerikan güçleri ve vatandaşlarını korumak amacıyla düzenlenen savunma amaçlı bir harekattı” dedi ancak operasyonun İran’ı caydırma amacı taşıdığını da söyledi.

Son iki ay içinde Irak’ta ABD askerlerinin de bulunduğu üslere yönelik 11 saldırı düzenlendiğini belirten Brian Hook, konuyla ilgili endişelerini üst düzey Iraklı yetkililerle yaptıkları görüşmelerde sıklıkla gündeme getirdiklerini ifade etti.

Hook, Irak hükümetini daha önce pek çok kez uyardıklarını vurguladı.

“Irak’la işbirliği yapabilmek amacıyla, ülkelerine davet ettikleri konukları olarak bizleri koruma sorumluluğunu yerine getirmeleri için bilgi paylaşımında da bulunduk” diyen Hook, Irak hükümetinin ise gerekli adımları atmadığını belirtti.

ABD’li yetkili, İran’ı onun bölgede desteklediği unsurlarla bir tuttuklarının, ikisi arasında bir ayrım gözetmediklerinin altını çizdi.

Hook, “Yalanlayabilecekleri saldırılar düzenlemek İran’ın yayılmacı dış politikasının bir özelliği haline geldi. Ancak İran’a bu inkar masalını anlatma fırsatını artık tanımıyoruz” dedi.