ABD: New York’ta her bin kişiden birine virüs bulaştı

Kongre’de 2 trilyon dolarlık ekonomi paketinde uzlaşma olasılığıyla borsada toparlanma gözlendi. Başkan Trump 12 Nisan’a kadar ekonomide şalteri yeniden kaldırmak istediklerini belirtti. ABD’de vaka sayısı 50 bin, can kaybı 700’e dayandı. Trump yönetimi “New York yüksek risk bölgesi” uyarısı yaptı


Beyaz Saray’da Başkan Trump’ın da katıldığı Corona salgınına ilişkin basın toplantısına New York damga vurdu. Trump ve Pence New York için “yüksek risk bölgesi” dedi. Trump ticari faaliyetlerde normalleşme konusunda kararı somut verilere bakarak sağlık yetkililerinin tavsiyesiyle alacağını belirtti.

Basın toplantısında Başkan Donald Trump’ın yanında bulunan tüm yetkililer ABD’de en fazla Corona virüsü vakasının görüldüğü ve salgının hızlı bir şekilde yayıldığı New York’taki durumu öne çıkardı.

“New York’taki istatistikler rahatsız edici”

New York’ta her bin kişiden birinin enfekte olduğunu belirten Fauci, “Anlaşılır bir şekilde insanlar New York’tan çıkmak istiyorlar. İstatistikler rahatsız edici. Her bin kişiden biri virüse yakalanmış. Bu diğer bölgelerdeki sayının 8-10 katı” dedi.

Başkan Yardımcısı Mike Pence de New York konusundaki uyarılarının sıklıkla altını çizdi. “Ülkedeki yeni vakaların % 60’ı New York’ta. Orası yüksek riskli bölge. New York’ta bulunduysanız mutlaka düzenli olarak ateşinizi ölçün, semptomlarınızı izleyin ve dışarı çıkmayın” dedi.

Basın toplantısındaki diğer yetkililer de New York’tan son birkaç gün içinde ayrılanların 14 gün boyunca evlerinden çıkmamaları gerektiğini vurguladı.

Trump: “Kararımı somut verilere bakarak vereceğim”

Başkan Trump Paskalya Bayramı’na yani 12 Nisan gününe kadar Corona salgınıyla mücadele kapsamında alınan olağanüstü önlemlerle durma noktasına gelen ekonomik faaliyetlerin yeniden başlamasını istediğini dile getirmişti.

ABD Başkanı Beyaz Saray’daki basın toplantısında “Bu isteğimizi hayata geçirmek için çok çalışıyoruz. Önceliğim ABD halkının sağlığı ve güvenliği” dedi. Ekonomik faaliyetlerin normale dönmesi konusunda verilecek kararın somut verilere dayanacağını ve bu konudaki kararı sağlık yetkililerinin tavsiyelerini göz önünde bulundurarak vereceğinin altını çizdi.