ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı: SDG’nin sınır hattında bulunan bazı mevzilerini yıktığını bildirdi

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı’nın Twitter hesabından yapılan açıklamada, “Suriye Demokratik Güçleri, (SDG) 22 Ağustos’ta ABD Savunma Bakanı ile Türkiye Milli Savunma Bakanı arasında Suriye’nin kuzeydoğusundaki güvenlik üzerine gerçekleşen telefon görüşmesinden sonraki 24 saat içinde askeri siperlerini yıktı. Bu da SDG’nin güvenlik mekanizmasının uygulanmasına olan bağlılığını gösteriyor.” ifadesi kullanıldı.

Paylaşılan fotoğraflarda siper ve tünellerin iş makineleriyle kapatıldığı görülüyor. İşlemler sırasında iş makinelerine ABD askerlerinin de eşlik ettiği görülüyor.

Açıklamada, siperlerin yıkıldığı bölgenin neresi olduğu ve örgütün kaç siperini kaldırdığı konusunda bilgi verilmedi.

Türkiye Milli Savunma Bakanı Akar, ABD Savunma Bakanı Esper ile dün telefonda görüşmüştü.

Akar, Kuzey Suriye’de güvenli bölgeye ilişkin bilinen görüş ve beklentileri ifade ederek, söz konusu bölgenin takvimde belirlenen esaslar çerçevesinde zaman kaybetmeksizin oluşturulması gerektiğini vurgulamıştı. Akar ile Esper güvenli bölgenin oluşturulmasına ilişkin planın birinci aşamasının bu günden itibaren başlatılmasında mutabık kalmıştı. Görüşmede, planlamanın sonraki aşamalarını ele almak amacıyla askeri heyetlerin en kısa zamanda Ankara’da tekrar bir araya gelmesi kararlaştırılmıştı.