ABD-Meksika sınırında Aylan Kurdi ile aynı kaderi paylaştılar

Meksika sınırından Amerika Birleşik Devletleri’ne (ABD), Rio Grande nehri üzerinden geçmeye çalışırken boğulan El Salvadorlu baba ve tişörtü içindeki 23 aylık bebeğinin fotoğrafı dünya gündemine oturdu.

El Salvadorlu baba ve bebeğinin yüzüstü cansız bedenlerini gösteren fotoğraf, sınırdaki göç krizinin ve hayatlarını riske atma pahasına ABD’ye geçmeye çalışan sığınmacıların durumunun aciliyetini gösteriyor.

Gazeteci Julia Le Duc’un çektiği fotoğrafın yayınlandığı Meksika’nın La Jornada gazetesine göre, El Salvadorlu aile ABD’ye doğrudan geçip sığınma isteyemediği için sınır kenti Matamoros’taki Rio Grande nehrini geçmeye karar verdi. Baba Oscar Alberto Martinez Ramirez, kızı Valeria ile pazar günü nehri yüzerek geçmeye çalıştı.

Kızını nehrin ABD kıyısına bırakan Ramirez bu kez eşi Tania Vanessa Avalos için nehrin Meksika kıyısına geri döndü. Küçük kızının suya atladığını gören baba Valeria’yı kurtarmaya çalıştı fakat ikisi de nehrin sularında boğuldu. La Jornada’da adı geçen görgü tanıklarına göre gözyaşları ve çığlıklar duyuluyordu.

Olay daha sonra Meksika’nın Tamaulipas eyaleti yetkilileri tarafından doğrulandı. Hayatını kaybeden Ramirez’in annesi Rosa Ramirez telefondan öğrendiği olayın detaylarını ise şöyle aktardı: “Küçük kız suya atladığında onu yakalamaya çalıştı. Daha derinlere gitti ve bir daha dönmedi… Kızını tişörtünün içine yerleştirdi, kanımca ikisinin böylece kurtulabileceğine inanıyordu.”

Rio Grande nehri, Meksika sınırından ABD’ye geçmeye çalışan göçmenler için ölümcül rotalardan biri. Geçen yıl bu sınırda 283 göçmen ABD’ye geçmeye çalışırken hayatını kaybetti. | euronews